"Зміни йдуть, але не швидко": чи готові роботодавці приймати на роботу людей старшого віку для пом'якшення кадрової кризи в бізнесі — Delo.ua
В Україні роботодавці все частіше звертають увагу на працівників старшого віку. Бізнесмени підкреслюють, що люди віком від 50 років мають високу кваліфікацію, значний досвід, відповідальність і мотивацію до роботи. Чи зможе подолання ейджизму покращити ситуацію на ринку праці країни, і як кандидатам подолати вікові стереотипи, читайте в нашому матеріалі.
Вікова дискримінація на ринку праці є поширеною проблемою, яка може зашкодити кар'єрі кваліфікованого кандидата. Ейджизм проявляється в різних формах, що можуть залишити як досвідчених, так і менш досвідчених кандидатів із почуттям розчарування та недооцінення. В Україні ситуація з кадрами продовжує погіршуватися, тому роботодавці почали активніше розглядати кандидатів різних вікових категорій, людей з інвалідністю, працівників без досвіду та інших, щоб подолати кризу з нестачею кадрів.
За даними дослідження OLX Робота, 67% українських роботодавців вже зіткнулися з кадровою кризою. Основними її причинами цього зазначають: мобілізацію та складнощі у працевлаштуванні чоловіків (79%) та міграцію населення за кордон (53%).
Серед шляхів вирішення кадрової кризи великі компанії (51+ співробітників) частіше обирають бронюванням працівників, а середні підприємства (11-50 співробітників) більше орієнтовані на найм пенсіонерів та осіб з інвалідністю.
Згідно з інформацією від Work.ua, у липні 2024 року кількість вакансій для пенсіонерів зросла на 6%. Це свідчить про те, що роботодавці прагнуть пом'якшити наслідки кадрового дефіциту, подолати стереотипи щодо різних груп працівників і залучати до роботи людей старшого віку.
HR-експертка та власниця Агенції TalentMatch Наталія Слинько зазначає, що ставлення до працівників старшого віку поступово змінюється, хоча ці процеси йдуть повільно. Багато керівників все ще не розглядають старших працівників як важливий ресурс і надають перевагу молодим кандидатам. Часто старші працівники отримують посади, які не відповідають їх професійному рівню, що є проблематичним.
Причини цього можуть варіюватися: від усталених уявлень про брак динамічності та прогресивності до страхів, що старші працівники не зможуть опанувати нові технології. Це часто є хибним уявленням, оскільки багато старших фахівців мають значний досвід і знання, які можуть бути надзвичайно цінними, зазначила HR-експертка.
HRD Sense Bank Олена Велика зазначила, що поширеним стереотипом є думка, ніби обов'язково необхідно перенавчати кандидатів віком 50+ або 60+, особливо в галузі ІТ-технологій. Однак на практиці велика кількість таких пошукачів володіє високим рівнем цифрових і технологічних знань та навичок, а також знає кілька мов на достатньо високому рівні.
З іншого боку, важливо враховувати і самих кандидатів. Деякі з них можуть відставати в розвитку або не бути в курсі останніх тенденцій у своїй професійній сфері, що знижує їхню конкурентоздатність. Інші ж, навпаки, можуть прагнути впроваджувати власні методики, що іноді стає причиною конфліктів у колективі. Однак, якщо кандидат старшого віку відкритий до співпраці, гнучкий і орієнтований на професійний ріст, проблем зазвичай не виникає, зазначає Наталія Слинько.
Одночасно з'являється нова хвиля рекрутерів, готових співпрацювати з кандидатами старшого віку. Відмова від таких кандидатів виявляється невигідною, оскільки це зменшує можливості компаній щодо заповнення вакансій. Керівники, які раніше скептично ставилися до працівників старшого віку, поступово змінюють свою точку зору.
У Фонді "Життєлюб" повідомили, що цього року соціальний проєкт "Тиждень дорослого стажера" досягнув нових висот. Головна мета ініціативи - зруйнувати вікові стереотипи на ринку праці та забезпечити рівні можливості для всіх. Протягом шести років Фонд організовує "Тиждень дорослого стажера", аби підтримати літніх людей у пошуку роботи.
У 2024 році до проєкту долучилося більше ніж 890 осіб віком від 50 до 77 років, які прагнуть професійного розвитку та реалізації свого потенціалу. Також організовано 150 стажувань, але співбесіди ще тривають, оскільки 467 осіб отримали запрошення на співбесіду. На цей час вже 50 перших кандидатів пройшли кілька етапів співбесід та отримали пропозиції про працевлаштування від роботодавців.
У Фонді очікують, що відбудеться як мінімум ще 100 працевлаштувань.
HRD Sense Bank Олена Велика в інтерв'ю delo.ua поділилася досвідом найму співробітників старшого віку. Вона зазначила, що Sense Bank вже мав певний досвід роботи з працівниками віком 50+, але після зустрічі з представниками Благодійного фонду "Життєлюб" компанія почала розглядати цю вікову категорію як окреме джерело висококваліфікованих фахівців.
Олена зазначила, що на першому інтерв'ю у форматі Speed Dating компанія змогла заповнити 12 спеціалізованих вакансій за кілька годин. Серед них були такі посади, як менеджер проєкту "Інклюзивність", спеціаліст з військового обліку, а також позиції в ІТ-відділі, адміністративному та фінансовому секторах. Із 33 претендентів 12 отримали пропозиції про роботу, що демонструє високий рівень підготовки та відповідність кандидатів вимогам компанії.
Вона підкреслила, що залучення працівників старшого віку дозволить зменшити кадровий дефіцит і покращити ситуацію на ринку праці. Крім того, забезпечення рівних можливостей для представників усіх вікових груп сприятиме соціальній справедливості та стійкому розвитку бізнесу в Україні.
Наталія Слинько підкреслила, що незважаючи на певні зміни в ставленні роботодавців до найму працівників старшого віку, загальні стереотипи все ще значно впливають на ринок праці. Багато компаній продовжують вважати старших кандидатів підходящими лише для тимчасових некваліфікованих посад, таких як робота касиром або на виробництві, не розглядаючи їх як потенційних офісних працівників. Проте вік не є перешкодою для успішної кар'єри, якщо людина постійно вдосконалюється. Серед старших працівників є багато таких, хто готовий пристосуватися до нових умов, освоювати сучасні технології і працювати ефективно в команді.
Американський журнал Forbes проаналізував, як проявляється вікова дискримінація, з якою сьогодні стикаються претенденти на роботу, і які дієві методи вони застосовують, щоб продемонструвати можливим роботодавцям, що вік не є перешкодою для досягнення професійних висот.