Як українські ІТ-компанії інтегрують принципи інклюзії, рівності та різноманіття
Чому підприємствам доцільно інтегрувати принципи відповідального бізнесу, сталого розвитку та інклюзивності, і які уроки можна взяти з досвіду ІТ-компаній в Україні.
У травні 2024 року Рада Європейського Союзу офіційно затвердила Директиву з належної обачності у сфері корпоративної сталості — Corporate Sustainability Due Diligence. Цей нормативний акт встановлює вимоги до великих європейських компаній щодо запобігання негативному впливу їхньої діяльності на права людини та захист навколишнього середовища. Директива регулює не лише діяльність самих компаній, але й їхніх дочірніх структур та бізнес-партнерів, враховуючи весь ланцюг постачання.
Ми вже раніше писали про те, що діяльність компаній і бізнесів має спиратися на такі ключові принципи, як дотримання прав людини, екологічність та повага до різноманіття, рівність та інклюзія, а також не забувати про корпоративну соціальну відповідальність.
Як країна, що претендує на членство в ЄС, Україна вже має змогу впроваджувати нову Директиву до свого національного законодавства. Окрім того, варто навчатися на прикладах таких країн, як Німеччина та Франція, які ще до впровадження Директиви мали власні національні стандарти відповідального бізнесу. З огляду на активне просування українських компаній на міжнародні ринки та їх інтеграцію в європейські ланцюги поставок, не варто зволікати тим підприємствам, які прагнуть покращити свою експортну діяльність. Про те, як вдосконалити процедури належної обачності, можна дізнатися з онлайн-курсу на платформі Дія.Бізнес.
Концепція бізнесу і прав людини представляє собою комплексний підхід, що охоплює різноманітні аспекти, окрім питань належної обачності. Частина роботи з впровадження акценту на питаннях прав людини включає створення системи запобігання та протидії дискримінації, а також підтримку різноманіття в колективі. Така діяльність не є новою для України; багато компаній розпочали впровадження принципів DEI (різноманіття, рівність і інклюзія) ще до повномасштабного вторгнення, що є вже усталеним поняттям на міжнародній арені та в нашій країні.
Як це відбувається, пояснюємо на прикладі ІТ-індустрії в Україні.
"Ми розпочали активну інтеграцію принципів різноманіття, рівності та інклюзії (DEI) у свою діяльність кілька років тому. Першим кроком стало усвідомлення важливості різноманіття та інклюзії як ключових факторів успішного бізнесу," – зазначає Марина Дудник, координаторка з питань різноманіття та інклюзивності в Intellias. Ця компанія, яка нині є однією з найбільших ІТ-сервісних фірм, була заснована у 2002 році у Львові. Протягом своєї історії вона неодноразово отримувала визнання як найкращий роботодавець в Україні та за її межами, а цього року здобула перше місце в рейтингу найкращих роботодавців за версією Forbes Ukraine.
У 2021 році Intellias стала першою українською ІТ-компанією, яка приєдналася до Принципів розширення прав і можливостей жінок (WEPs), розроблених Глобальним договором ООН спільно з агенцією ООН Жінки. Цей документ пропонує бізнесам інструменти для просування гендерної рівності. Марина Дудник зазначає, що підписання цього документа стало для компанії кроком до структурування своїх ініціатив та системного покращення в галузі гендерної рівності, різноманітності та інклюзії, що стало початком розвитку напрямку DEI.
"Один з ключових принципів Intellias -- це людяний підхід. Ми ставимо людей вище за процеси. Віримо, що різноманіття сприяє інноваціям і покращує методи вирішення проблем. До того ж, дотримання принципів DEI нині є глобальним трендом, який привертає значну увагу суспільства. Ці чинники стали для нас основними причинами для впровадження принципів DEI", -- розповідає Марина Дудник.
Вона додає: корпоративна культура компанії є важливою складовою успіху бізнесу, оскільки формує середовище в якому люди працюють разом для досягнення спільних цілей.
Коли ми обговорюємо рішення на користь різноманітності та інклюзивності, ми маємо на увазі не лише співробітників, але й заходи, які в майбутньому сприятимуть розвитку нашої компанії. Вибір на користь різноманітності сьогодні означає зростання бізнесу, зміцнення довіри партнерів і клієнтів, а також лідерство на ринку в майбутньому. Від нас залежить, чи спрямувати зусилля на успішне завтра, чи залишити все без змін і залишитися на нинішньому рівні.
Intellias ефективно впроваджує цінності, пов'язані з DEI, у свою щоденну роботу та повсякденну діяльність. Компанія включила DEI до своїх ключових принципів і розробила спеціальну стратегію, що акцентує увагу на гендерній рівності, відповідальному батьківстві, доступності та інклюзивності, а також на програмах реінтеграції ветеранів та ветеранок.
Для усунення дискримінації та забезпечення рівних можливостей для всіх співробітників було розроблено Кодекс етики та створено Етичний Комітет, що контролює дотримання цього кодексу та відповідних політик. До того ж, було впроваджено кілька ініціатив, зокрема програму найму, орієнтовану на залучення людей з різним досвідом. У листопаді 2022 року Intellias підписала декларацію з UNFPA для підтримки гендерної рівності та запобігання домашньому насильству.
Крім того, компанія регулярно проводить тренінги та освітні програми з DEI, а також кампанії з підвищення обізнаності щодо інклюзивності, різноманітності й рівності, відкрита до обміну найкращими практиками та просуває ідеї гендерної рівності у сфері технологій. Наприклад, за підтримки ООН Жінки в Україні Intellias організувала масштабну онлайн-конференцію She Is Tech, яка об'єднала понад 2500 ІТ-спеціалісток з усього світу.
"Ми активно підтримуємо дівчат та жінок у STEM. У співпраці з різноманітними НГО наші спеціалістки займаються навчанням, супроводом, координацією та менторством в IT для дівчат та жінок, -- розповідає Марина Дудник. -- Разом із KSE запустили навчальну онлайн-програму IntelliLeader, орієнтовану на керівниць та менеджерок, у рамах якої учасниці відвідують воркшопи, сесії індивідуального коучингу, розкривають свій потенціал, підсилюють лідерські здібності та працюють над власними проєктами".
Ще один вектор нашої роботи — організація Inclusivity Days, заходів, спрямованих на занурення в досвід людей з інвалідністю та ознайомлення з інклюзивними практиками як у компанії Intellias, так і за її межами.
У компанії запроваджені різноманітні ресурсні групи співробітників: IntelliParents Community об'єднує батьків для обміну досвідом, спілкування та підтримки; IntelliVeterans -- спільнота ветеранів, де захисники і захисниці можуть обмінюватися досвідом та підтримувати одне одного, а IntelliWomen Community налічує понад 400 працівниць і є простором для взаємної підтримки та професійного росту.
Компанія ставить перед собою амбітні завдання для подальшого розширення у сфері бізнесу та прав людини, зокрема, зосереджується на зміцненні існуючих програм DEI та покращенні механізмів моніторингу ефективності наших ініціатив. За словами Марини Дудник, планується також активна співпраця з організаціями, які підтримують права людини та рівність, задля спільного втілення проєктів та ініціатив.
Intellias прагне створити інклюзивне та різноманітне робоче середовище, одночасно сприяючи розвитку культури інклюзивності в суспільстві. Наші ключові цілі включають досягнення гендерного балансу, збільшення кількості жінок на керівних посадах, зміцнення позицій серед компаній, які підтримують ветеранів, покращення практик інклюзивності та забезпечення рівних можливостей для всіх співробітників.
Компаніям у сфері ІТ, які лише починають вивчати питання різноманіття, рівності та інклюзії, Intellias рекомендує розпочати з оцінки поточного стану щодо DEI, включаючи аналіз внутрішніх викликів і можливостей. Для успішного впровадження та реалізації практик DEI в організації важливо залучити топменеджмент і розробити чіткий стратегічний план дій, який включатиме встановлення конкретних метрик і визначення шляхів досягнення цих цілей.
Марина Дудник рекомендує: "Запровадьте мотиваційні програми для співробітників на всіх рівнях, щоб залучити їх до активної участі у процесах та створіть відкрите середовище для діалогу і постійного вдосконалення. Інвестуйте в навчання та тренінги для всіх працівників з метою підвищення обізнаності та розуміння питань, пов'язаних з DEI. Регулярно переглядайте і вдосконалюйте ваші ініціативи DEI, щоб вони залишалися ефективними та відповідали потребам, викликам і тенденціям. Такий стратегічний підхід до впровадження DEI у корпоративну культуру сприятиме створенню здорової бізнес-моделі вашої компанії та підвищить довіру серед працівників, клієнтів та партнерів".
Компанія MacPaw існує з 2008 року й відома тим, що розробляє та розповсюджує програмне забезпечення для macOS та iOS. MacPaw є розробником CleanMyMac X, Setapp, ClearVPN та інших продуктів.
MacPaw -- один із тих бізнесів, які дбають про корпоративну відповідальність з урахуванням принципів інклюзії та різноманіття. Напрямок Inclusion в рамках CSR ініціатив працює тут вже багато років. Зокрема MacPaw співпрацює з громадською організацією Доступно.ua, яка розповідає про життя людей з інвалідністю в Україні -- спільно вручає нагороду [Відкриті Двері] для доступних та відповідальних бізнесів у MacPaw Space.
Основні принципи внутрішньої та зовнішньої справедливості є наріжним каменем нашої системи винагород, а забезпечення безпечного робочого середовища для всіх співробітників було пріоритетом з самого початку. Проте систематична робота над впровадженням принципів різноманіття та інклюзивності розпочалася лише нещодавно. З цією метою була сформована команда DEI, яка активно працює над розробкою стратегії комунікації та реалізації цього напрямку, і на цей рік у нас визначені конкретні цілі", — так описує шлях компанії у сфері DEI менеджерка MacPaw Ольга Сідоріна Вілкінс.
Вона наголошує: системна робота в напрямку DEI стала першочерговою після початку повномасштабного вторгнення. Це необхідно для того, щоб з честю зустріти українських воїнів після їхнього повернення. Війна мотивує спеціалістів MacPaw працювати не лише в рамках ветеранських програм, але й брати до уваги різноманітні виклики, які виникають у бізнесі через різний досвід війни серед членів команд. Разом із різноманітним досвідом виникають і нові завдання -- збереження єдності та згуртованості.
"Протягом тривалого часу ми вважали, що для забезпечення інклюзивного та безпечного середовища достатньо підтримувати корпоративну культуру і орієнтуватися на наші цінності при прийнятті рішень. Проте, навіть найкращі наміри не звільняють від упереджень і помилок," - зазначає Ольга Сідоріна Вілкінс.
Різноманітний досвід також вимагає адаптації вже наявних політик і практик компанії до нових умов у суспільстві. Будь-які цінності, твердження і кодекси компанії проявляються через конкретні дії. У випадку MacPaw йдеться про набір політик, процесів та їхнє практичне застосування. Розпочинали цю роботу з ідентифікації цільових груп та аудиту політик, процедур і практик на відповідність принципам DEI. Це початкова базова робота, зазначає Ольга Сідоріна Вілкінс:
Перевірка також висвітлює недоліки та відсутність критично важливих практик. Наприклад, чимало компаній не адаптували свої процеси для підтримки ветеранів АТО. Після десятиліття конфлікту ця проблема стала вкрай очевидною і вимагає негайних заходів.
Після проведення аудиту та усунення недоліків і дисбалансів у поточних процедурах, а також після розробки та запуску програми для ветеранів, MacPaw планує розгорнути аналогічні ініціативи для інших важливих груп. В даний час внутрішні дослідження компанії показують дуже високі рівні задоволеності та залученості серед усіх ключових груп.
"Якщо ці показники залишатимуться стабільними й надалі, ми звертатимемо увагу на інші аспекти, такі як соціальні та бізнесові потреби, для визначення цільових аудиторій або сфер для покращення, — зазначила Ольга Сідоріна Вілкінс. — Ми ставимо перед собою високу мету — популяризувати принципи DEI та продемонструвати на власному прикладі, що впровадження цих принципів у бізнес-практики не є благодійністю, а ключовим підходом, який сприяє розвитку бізнесу".
Співрозмовниця підкреслює: зволікання і страхи недоречні, і рекомендує іншим компаніям негайно розпочати займатися питаннями інклюзії. Вона вважає, що найоптимальніший підхід полягає у визнанні власної необізнаності в цій сфері. Це відкриває шлях до нових знань і перспектив, а такий підхід не лише підтримує особистий розвиток, але й сприяє створенню більш інклюзивного та гармонійного середовища для всіх.
"Для нас цінності виступають як щоденний орієнтир у процесі прийняття рішень. Вони невід'ємно інтегровані в управлінську структуру та є основою взаємодії між співробітниками," — зазначає директорка з управління талантами Наталя Колядко, описуючи діяльність компанії ЕРАМ Україна.
EPAM Systems Inc. — це провідна глобальна ІТ-компанія, яка була заснована у 1993 році. В Україні компанія EPAM діє на ринку інноваційних технологій уже понад 18 років. Згідно з Наталею Колядко, взаємоповага є наріжним каменем ефективної співпраці в компанії. Вона зазначає, що впровадження принципів рівності, інклюзії та різноманіття є ключовим для створення сприятливого середовища, яке стимулює виникнення креативних та інноваційних рішень. Адже, за її словами, креативність виникає завдяки різноманітності поглядів і здатності розглядати одні й ті самі питання з різних перспектив.
З моменту заснування компанії, її керівництво усвідомлювало важливість принципів DEI. З розширенням бізнесу ці принципи були інтегровані у внутрішні процедури. Одна з ключових цінностей -- "цінування особистості" -- закріплена в Кодексі етичної поведінки, який є важливим не лише для співробітників компанії, але й для клієнтів та постачальників, зазначає Наталя Колядко. Щорічно компанія організовує обов'язкові внутрішні тренінги, спрямовані на кращу обізнаність зі змістом цього Кодексу. Крім того, в ЕРАМ Україна діє спеціальна служба, яка сприяє захисту честі та гідності, а також урегулюванню конфліктних ситуацій, якщо вони виникають.
Ще одна важлива цінність ЕРАМ в Україні — "працювати єдиною командою". Втілення цього принципу знаходить своє відображення у повсякденних рішеннях та комунікаціях компанії в різних форматах. Кодекс етичної поведінки, про який уже йшлося, сприяє впорядкуванню цієї діяльності.
Формуючи плани на найближче майбутнє, в ЕРАМ Україна спираються, перш за все, на зовнішні виклики, актуальні для країни під час війни. Так, до прикладу, у фокусі -- робота з постраждалими від наслідків війни, ветеранами, переміщеними особами, родинами, які перебувають у складних життєвих обставинах тощо. В найближчих планах ЕРАМ Україна також навчання цифровій грамотності для людей старшого віку.
"Ми вже почали реалізацію розроблених програм для адаптації та навчання ветеранів. Також стартували освітні ініціативи для поширення принципів доступності цифрових рішень, підтримуємо право на освіту дітей під час війни -- тому інвестуємо у створення безпечних просторів для школярів та студентів. А ще -- допомогли в укомплектовуванні STEM-лабораторії у віддалених громадах, сільських школах та у перенесенні даних критичної інфраструктури 25-ти українських університетів у хмарне середовище разом з AWS", -- перелічує Наталя Колядко.
В цілому, на даний момент компанія ЕРАМ значно інвестує в забезпечення права українців на отримання освіти. Це включає як створення безпечних умов для офлайн-навчання через облаштування укриттів у навчальних закладах, так і подолання соціальних бар'єрів для доступу до технічних знань. Наталя Колядко зазначає:
Коли згадують про порушення прав людини, зазвичай на думку приходять найбільш очевидні і грубі випадки. Проте, якщо розглянути це питання глибше, то стає зрозуміло, що забезпечення прав людини вимагає щоденної роботи у різних сферах. Це включає програми соціальної підтримки для працівників та їхніх сімей, гарантії права на працю, відпочинок, освіту і розвиток. І це стосується не лише окремих компаній, але й цілих громад.
Представники ЕРАМ Україна, спираючись на власний досвід, радять іншим компаніям, як лише входять у тему бізнесу і прав людини та цікавляться інклюзією й різноманіттям, фокусуватися не лише на точкових проєктах або заходах, які демонструють цінність різноманітності та дотримання прав людини, але і на побудові механізмів та процедур, які б ці права захищали. Формалізація внутрішніх процедур, підкреслюють співрозмовники, зможе надати спеціалістам компанії необхідні гарантії та опору в прийнятті рішень для менеджерів. А також допоможе адекватно реагувати у разі виникнення порушень.
Фахівці ЕРАМ Україна регулярно залучаються до тематичних заходів для обміну досвідом, отримання знань від колег з інших компаній та громадських організацій, а також для встановлення партнерських відносин на різних рівнях, включаючи професійні об'єднання та громадські спільноти. Наталя Колядко впевнена, що такі партнерства сприятимуть формуванню культури поведінки, яка цінується в бізнесі.
Права людини — це сфера, де відсутня конкуренція, і вдосконалення приносять користь усім.
Цей матеріал створено в рамках грантового проєкту під назвою "Формування професійної спільноти в галузі бізнесу та прав людини під час війни та відбудови України". Проєкт реалізується Громадською організацією Центр "Соціальна Дія" за підтримки Програми розвитку ООН в Україні, у рамках ініціативи "Права людини для України" (HR4U), та фінансується урядом Данії. Додаткову інформацію про бізнес та права людини можна знайти тут.