Ринок праці в умовах війни: як змінилися зарплати в Україні та які пропозиції роблять роботодавці


У липні основні індикатори на ринку праці піднялися, подекуди всупереч звичним сезонним трендам. Загалом, липень 2024 року не відповідає типовій моделі на ринку праці.

Згідно з дослідженням Work.ua, у липні 2024 року спостерігалося підвищення середньої заробітної плати, збільшення кількості вакансій та зростання конкуренції серед шукачів роботи. Хоча ці показники демонструють позитивну динаміку, говорити про повне подолання кадрового дефіциту ще передчасно. Зокрема, роботодавці досі стикаються з великими труднощами при пошуку кандидатів на робітничі спеціальності, медичних працівників, а також фахівців у сферах будівництва та транспорту.

Протягом двох останніх місяців Харківська область не входить до числа п'яти провідних регіонів за кількістю вакансій, незважаючи на зростання пропозицій роботи. На ринку праці також помітні сезонні тенденції. Зокрема, перед початком навчального року збільшується кількість вакансій для вчителів.

У липні роботодавці опублікували на Work.ua 111 756 вакансій, що на майже 1% більше порівняно з червнем. Це незначне, але цікаве зростання, оскільки вибивається із сезонних тенденцій: зазвичай аналітика показує спад кількості вакансій у середині літа. Таким чином, літо 2024 року не виглядає як "низький" сезон.

Зміни на ринку праці у липні не були синхронними. Серед областей-лідерів побільшало вакансій лише у Київській і Дніпропетровській області (по +1%). В інших трьох бачимо невеликий спад.

Работи побільшало в Запорізькій (+5%), Миколаївській (+4%), Кіровоградській (+4%) та Харківській (+2%) областях. Варто зазначити, що Харківська область вже другий місяць поспіль не входить до п’ятірки областей з найбільшою кількістю вакансій, хоча у липні майже наздогнала лідерів.

Ринок праці у липні не відрізнявся особливою синхронністю й у розрізі категорій -- у десятці лідерів бачимо протилежні тенденції:

Проте найпомітніший приріст вакансій бачимо для освітян.

Цю ж тенденцію можна спостерігати і в контексті окремих посад. У липні роботодавці активніше шукали вчителів математики (+22%) та англійської мови (+20%), викладачів німецької мови (+12%) і вчителів початкових класів (+10%).

У червні Work.ua зафіксував зростання кількості вакансій для студентів та осіб без досвіду. У липні цей показник збільшився ще на 1%, що відображає загальні тенденції на ринку праці. Проте найбільше зростання кількості вакансій було зафіксовано для фахівців з знанням англійської мови (+5%), ветеранів (+5%) та пенсіонерів (+6%).

Ще одна категорія вакансій, яка з'явилася на сайті у травні 2024 року — це пропозиції щодо роботи з бронюванням. У липні кількість таких вакансій зросла на 23%.

Вже близько року український ринок праці стикається з браком кваліфікованих кадрів. Внаслідок цього роботодавці зосереджують свою увагу на двох основних показниках:

У липні спостерігалося зростання обох показників. На платформі Work.ua користувачі оновили або додали 330 522 резюме, що на 9% перевищує червневі результати. Паралельно збільшилася і конкуренція, досягнувши рівня березня 2024 року.

Областями з найвищою конкуренцією залишаються Київська, Вінницька, Львівська, Харківська та Волинська. А от де роботодавці не можуть розраховувати на велику кількість відгуків, то це Донеччина, Херсонщина та Закарпаття.

В найбільш конкурентних категоріях відбулися зміни. З топ-5 лідерів випала категорія "Топменеджмент, керівництво вищої ланки", яку замінив маркетинг.

Значна конкуренція в цих сферах підтримується, серед іншого, завдяки великій кількості віддалених вакансій, на які кандидати відгукуються з більшим ентузіазмом. Найбільш популярними є посади розробників, верстальників, вебдизайнерів, direct-менеджерів, тестувальників, графічних дизайнерів, відеомонтажерів, ілюстраторів, копірайтерів та перекладачів англійської мови.

Зміни відбулися також у категоріях з найменшою конкуренцією. У липні до них увійшли:

У липні на сайті Work.ua шукачі оновили або створили 330 522 резюме. Найбільше шукачів прибуло у прифронтових регіонах, а саме на Харківщині (+14% до червня), Миколаївщині (+14%), Дніпропетровщині (+10%), Одещині (+5%).

Помітно побільшало на ринку праці рекрутерів, керівників і юристів.

Кількість претендентів у категоріях "Сфера обслуговування" та "Готельно-ресторанний бізнес, туризм" зменшилася. Це, ймовірно, пов'язано з тим, що літо є піковим періодом для найму в цих галузях, тому кандидатів стає менше. Значною зміною в демографічному портреті шукача є зниження кількості неповнолітніх працівників на ринку праці. У липні кількість працівників віком до 18 років скоротилася на 24%. Традиційно для підлітків літо є сезоном підробітків, що пояснює різке зростання кількості їхніх резюме у травні та органічне зменшення тепер. Додатково спостерігається зменшення кількості людей без досвіду на 3%.

З лютого по травень середня заробітна плата в Україні залишалася стабільною і становила 20 000 грн. У червні відбулося зрушення – зафіксовано приріст на 2,5%, що підняло середню зарплату до 20 500 грн. Однак це зростання стало можливим завдяки збільшенню кількості вакансій у Силах оборони, тоді як у цивільних професіях зарплата вже п'ятий місяць поспіль залишалася незмінною.

У липні ж нарешті фіксуємо невелике зрушення: середня зарплата на ринку праці складає 21 000 грн. Якщо ж аналізувати виключно цивільні вакансії -- 20 500 грн.

Найзначніше підвищення спостерігається у таких категоріях:

У липні найвищі середні зарплати (за винятком керівних посад, сфери IT і фахівців до Сил оборони) на ринку праці пропонували: керамістам (48 750 грн), ендодонтистам (45 000 грн), медіапродюсерам (42 500 грн), рихтувальникам (41 250 грн), арматурникам, зубним технікам, рієлторам (40 000 грн), автоелектрикам, автослюсарям, бетонярам, бізнес-аналітикам, виконробам, висотникам, дизайнерам меблів (35 000 грн).

Ключові тенденції у військовому рекрутингу минулого місяця були такі:

Кількість підрозділів, що мали хоча б одну вакансію, майже не змінилася від червня -- 651. А от вакансій стало більше на 6% -- 5 472 пропозиції.

Зазвичай відділи публікують оголошення про роботу у таких рубриках, як "Охорона та безпека", "Транспорт і автомобільна індустрія", "Медицина і фармацевтика", "Телекомунікації та зв'язок", а також "Робітничі професії та виробництво".

Кількість відгуків на вакансії в Силах оборони зменшилася на 6%. Особливо висока конкуренція серед шукачів спостерігається у сферах "Маркетинг, реклама, PR", "Юридичні послуги" та "Продаж і закупівля".

Зміни бачимо у гендерному балансі серед шукачів, що відгукувалися на вакансії Сил оборони. У липні 38% відгуків надіслали жінки, 62% -- чоловіки. Частка жінок зросла.

Згідно з попередніми повідомленнями, Національний банк відзначив, що середньомісячна заробітна плата в першому кварталі 2024 року підвищилася на 22,5% у порівнянні з тим же періодом 2023 року, що пов'язано з постійним дефіцитом кваліфікованих працівників у підприємствах.

Також на зростання доходів позитивно вплинуло поступове підвищення мінімальної заробітної плати у 2024 році, збільшення виплат у бюджетних організаціях та підвищення грошового забезпечення військовослужбовців (відновлення доплат за лютий-квітень 2024 року сприяло зростанню номінальних виплат військовим на 10% у річному вимірі), а також індексація пенсій.

Зростаюча конкуренція між роботодавцями за кваліфіковані кадри продовжуватиме сприяти збільшенню заробітних плат. Згідно з даними НБУ, 77% підприємців мають намір підвищити заробітні плати у 2024 році.

Related posts