Засновник Telegram опинився за ґратами. Що говорить міжнародна преса про ситуацію з Павлом Дуровим
Гора паспортів і мільярдні статки
Французька газета Le Monde повідомляє, що Павла Дурова заарештували в межах розслідування, що стосується торгівлі наркотиками, шахрайства, кібербулінгу, поширення дитячої порнографії, сприяння тероризму та співпраці з організованими злочинними групами.
Ордер на арешт Дурова видав французький OFMIN -- урядова організація, що опікується координацією правоохоронних органів задля запобігання насильства над неповнолітніми.
Павла Дурова затримали, коли той вийшов із приватного літака в паризькому аеропорті Ле Бурже. Борт мільярдера сів там для дозаправлення -- після тривалого перельоту з Баку, столиці Азербайджану.
Видання Le Monde характеризує Павла Дурова як "самопроголошеного лібертаріанця, який протистоїть будь-якій формі цензури" і майже ігнорує численні судові запити та вимоги щодо закриття акаунтів і груп, чия діяльність суперечить законодавству ЄС. Багато користувачів користуються цією ситуацією: достатньо кількох хвилин пошуку в Telegram, щоб знайти групи, які продають наркотики або підроблені документи, підтримують тероризм або займаються криптовалютними шахрайствами, -- повідомляють журналісти видання.
Telegram, з його майже мільярдом користувачів по всьому світу, значна частина яких мешкає в колишніх радянських республіках, таких як Україна та росія, став одним із найбільш значущих месенджерів поряд із WhatsApp. Цей успіх пояснюється не лише зручним інтерфейсом і можливістю створення груп, але й відсутністю модерації.
Ще одне французьке видання, Le Figaro, нагадує, що Дуров у 2014 році залишив Росію. Після цього він проживав у Лондоні, Берліні та Сан-Франциско до тих пір, поки у 2017 році не оселився в Дубаї. В Об'єднаних Арабських Еміратах він отримав місцеве громадянство. За інформацією Le Figaro, у 2021 році мільярдер також став громадянином Франції. Водночас, бізнесмен не відмовився від російського паспорта.
Інформаційне агентство Reuters повідомило, що бізнесмен також володіє громадянством Сент-Кітс і Невіс — невеликої острівної держави в Карибському морі. Цей набір документів надає Дурову можливість безперешкодно подорожувати по всьому світу, майже не зустрічаючись з візовими обмеженнями.
Така свобода пересування -- стиль життя керівника Telegram. За підрахунками американського Forbes, його статки становлять близько 15,5 мільярдів доларів. Прикметно, що сам Дуров стверджує, що його капітал майже повністю обмежується грошима -- мовляв, він не має коштовної нерухомості, яхт або інших об'єктів розкоші, оскільки "жадає лишатися вільним", -- зауважують у французькому Le Figaro.
Французькі журналісти нагадують, що у 2006 році Павло Дуров заснував популярну російську соціальну мережу "ВКонтакте". У 2014 році він продав залишки своєї частки і залишив посаду генерального директора компанії. Пізніше він заявляв, що його бізнес поступово захоплювали корпорації, пов'язані з олігархами, які підтримують Путіна. Крім того, Дуров розповідав про випадок, коли російські спецслужби вимагали від нього інформацію про адміністраторів груп українського "Євромайдану" та закриття російських опозиційних спільнот.
Американське видання Washington Post акцентує, що на арешт опального в рф бізнесмена неочікувано різко відреагував російський уряд. Ще в неділю посольство рф у Франції заявило, що підтримує зв'язок з адвокатом Павла та наполягає на його звільненні з-під варти.
Російська федерація надіслала дипломатичну ноту з вимогою забезпечити консульський доступ до Павла Дурова. У неділю про це оголосила речниця МЗС Марія Захарова. Водночас, французький уряд, схоже, вважає французьке громадянство Павла Дурова його основним.
Заяви російських дипломатів і пропагандистів про "наступ на свободу слова в Європі" виглядають дивно, зважаючи на те, що сам Павло Дуров демонстративно дистанціюється від Росії. Раніше він відкрито говорив про тиск, який на нього чинили силові структури та інвестори, пов'язані з державою, стосовно його першого проекту "ВКонтакте".
Крім того, у 2018 році влада Кремля намагалася заблокувати Telegram через відмову Павла Дурова надати ключі шифрування та доступ ФСБ до повідомлень користувачів, повідомляють аналітики Washington Post.
Власна історія протистояння з Telegram і особисто Павлом Дуровим не завадила росіянам розвинути інформаційну кампанію на "захист свободи слова". Таку риторику підхопили й деякі представники американських правих сил.
Наприклад, Ілон Маск, власник соціальної мережі X, порівняв звинувачення проти Дурова з покаранням людини за те, що вона "просто поставила лайк мему в інтернеті".
Підтримав російського бізнесмена і проросійський американський пропагандист Такер Карлсон. Він нещодавно брав велике інтерв'ю в Дурова, а тепер наголошує, що той "дозволив людям користуватися свободою слова".
Французьке видання Le Figaro зазначає, що Telegram перетворився на значуще джерело інформації про російсько-українську війну. Окрім численних приватних і новинних каналів, платформу активно використовують офіційні представники обох сторін конфлікту, що створює своєрідне "віртуальне поле бою".
Катарське інформаційне агентство Al Jazeera зазначає, що Павло Дуров, працюючи директором "ВКонтакте", заснував Telegram у 2013 році в Росії разом зі своїм братом. Проте саме після того, як бізнесмен переїхав за кордон, платформа здобула світову популярність і стала однією з найпопулярніших соціальних мереж. Наразі кількість користувачів Telegram наближається до 1 мільярда.
Reuters підкреслює, що на тлі зростання популярності Telegram європейські держави висловлюють занепокоєння, оскільки це може становити загрозу для інформаційної безпеки ЄС.
Високопоставлений європейський чиновник з питань безпеки в інтерв'ю з журналістами американського видання Washington Post наголосив, що Росія активно користується Telegram для розповсюдження дезінформації про Україну.
Окрім цього, месенджер перетворився на важливий інструмент російської військової розвідки, що використовує його для вербування агентів по всій Європі та планування диверсійних операцій.
У травні регулятори Європейського Союзу оголосили, що адміністрація Telegram не дотримується вимог та порушує законодавчі норми щодо модерації контенту в Інтернеті.
У інформаційному агентстві Reuters припускають, що Павло Дуров міг бути поінформований про наявність ордера на його арешт у Франції, але свідомо проігнорував цю інформацію, вважаючи, що будь-яке обвинувачення проти нього не витримає судового розгляду.
Al Jazeera своєю чергою зазначає, що згідно з французьким законодавством, Павла Дурова можуть утримувати під вартою для допиту не більше 96 годин. Після цього його мають офіційно звинуватити чи звільнити з-під варти.
Наразі єдина позиція, озвучена самою платформою підприємця, полягає у запереченні будь-якої провини у порушенні закону: "Telegram дотримується всіх законів ЄС, включаючи Закон про цифрові послуги. Абсурдно вважати, що Telegram або його власник несуть відповідальність за зловживання цією платформою".
Британське видання Guardian, з посиланням на французькі правоохоронні органи, повідомляє, що Павло Дуров був обізнаний про можливість свого арешту у Франції.
"Безкарності Telegram настав кінець", -- сказав Guardian французький слідчий на умовах анонімності. Правоохоронець висловив здивування, чому Дуров прилетів до Парижа, знаючи, що перебуває в розшуку.
Кореспонденти Guardian дійшли висновку, що "практично незламне шифрування" Telegram та ставлення його засновника до взаємодії з правоохоронними органами зробили цей месенджер притулком для екстремістів і прихильників теорій змови.
Репортери-розслідувачі з центральноєвропейського новинного порталу VSquare зазначили, що Telegram вже давно став "улюбленим інструментом російських пропагандистів", а також радикальних груп з усього світу. Крім того, застосунок Telegram широко використовувався ультраправими агітаторами, які організовували антиімміграційні протести в Англії та Північній Ірландії, що завершилися спалахами насильства і погромами.