В Україні отримали сертифікацію більше двадцяти приватних навчальних закладів, що спеціалізуються на безпілотних літальних апаратах.
Більше 20 приватних навчальних закладів з підготовки операторів БпЛА в Україні отримали сертифікацію! Цю інформацію озвучили в Міністерстві оборони України. Тепер ці школи зможуть видавати своїм випускникам сертифікати про здобуття військово-облікової спеціальності у сфері експлуатації безпілотних літальних апаратів.
Якою є процедура набуття сертифіката та з якою метою держава ініціювала цю програму — дізнавався Михайло Манилюк.
Українські безпілотники завдають ударів по російським колоннам техніки, що намагаються прорвати наші оборонні позиції!
Завдяки електронним "джмелям" наші бійці виявляють російські укріплення та коригують артилерійський вогонь!
Безпілотники продемонстрували свою корисність під час збройних конфліктів. Проте без людського контролю вони б навіть не змогли злетіти.
Михайло Манилюк, журналіст:
Розвідувальні, далекобійні, важкі та ФПВ-дрони. На озброєнні української армії десятки електронних "пташок" різних типів, різних модифікацій. Аби ефективно вражати ворожі цілі, нашим захисникам потрібно навчатися. Для цього в Україні діють спеціальні школи пілотування, де мобілізованим, контрактникам і охочим стати до лав ЗСУ, дають необхідні знання.
Позивний "Каспер" - лідер навчального закладу БПпА "Небесний погляд":
На даний момент наша школа активно розвивається в чотирьох основних напрямках. Класичні підходи залишаються з нами, проте війна вимагає пошуку нових шляхів, і ми не стоїмо на місці — реалізуємо ці інноваційні рішення в нашій практиці.
У цій навчальному закладі БпЛА "Каспер" спільно з чотирма іншими інструкторами проводить тренінги для юнаків та дівчат, навчаючи їх керувати дронами. Протягом майже трьох років активних бойових дій було підготовлено більше тисячі пілотів.
Позивний "Каспер" - очільник школи безпілотних літальних апаратів "Небесний зір".
З кінця березня та на початку квітня 2022 року ми почали регулярно займатися волонтерською діяльністю, навчаючи наших хлопців і дівчат. Першими новобранцями стали наші спецпризначенці, з якими ми провели тренування в районі Макарова. Пізніше до нас приєдналися представники ТрО та ДФТГ. Це були люди, сповнені пристрасті та рішучості, готові діяти, хоча й не маючи чіткого уявлення про те, як саме це робити.
Спочатку солдатів навчали управлінню дронами, які отримали прізвисько "весільні". Нові пілоти навіть змогли влаштувати для росіян гучне і водночас катастрофічне "весілля". Проте з часом вимоги стали більш суворими. З'явилися нові моделі дронів, на яких не так просто навчитися літати з першого разу.
Позивний "Каспер" - очільник школи безпілотних літальних апаратів "Небесний зір".
Вимоги на початку та в даний час кардинально відрізняються. У 2022 році було достатньо, щоб людина просто вміла запустити дрон і виконати певні дії. Натомість сьогодні ці вимоги зазнали значних змін.
Приміром, аби навчитися літати на квадрокоптері типу "Мавік" потрібно всього кілька днів. А щоб керувати FPV-дроном знадобляться тижні. "Каспер" розповідає: починати навчання краще з польотів на симуляторі. Далі вже можна виїжджати на полігон. Навіть більше - інструктори проводять заняття близько до лінії фронту.
Позивний "Каспер" - очільник школи безпілотних літальних апаратів "Небесний зір".
Неважливо це буде ППД чи це буде "нуль" - ми туди виїжджаємо. Ми були й в Оріхові, ми були в Куп'янську, ми були в Липцях. Ми в першу чергу за якість навчання. Ми намагаємось якомога більше в рамках курсу їм дати й знань, і можливості політати. Ми їм даємо в руки ключі, підводимо до потрібної двері, відчиняємо ці двері, але далі по цьому шляху вони вже йдуть самі.
І випускники успішно відпрацьовують! Влучають по ворожій техніці, бліндажах, командних пунктах... Проводять ефективну розвідку. І змушують окупантів труситися, коли повз них пролітає "Баба Яга".
Позивний "Каспер" - очільник школи безпілотних літальних апаратів "Небесний зір".
Це неймовірно приємно, коли вони діляться відео свого першого досвіду чи записом розвідки. Ми спостерігаємо, як у них з'являються нові можливості, і вони починають розкриватися.
Михайло Манилюк, журналіст:
З початку жовтня уряд ініціював експериментальну програму сертифікації шкіл для пілотів безпілотних літальних апаратів. До завершення року Україна планує виготовити півтора мільйона дронів, що створює потребу в кваліфікованих операторів. У Міністерстві оборони повідомляють, що вже понад двадцять навчальних закладів отримали відповідні сертифікати.
Дмитро Лазуткін, представник Міністерства оборони України:
Держава ініціювала створення курсів та їх сертифікації з метою забезпечення єдиного стандарту. Це дозволяє нам чітко усвідомлювати, на яких повітряних суднах проходять навчання студенти, за якими програмами вони навчаються, хто є викладачами, а також яким чином та на яких майданчиках проводяться ці заняття, і яка техніка при цьому використовується.
Михайло Манилюк, журналіст:
Сертифікована школа БПЛА не лише навчатиме військових і цивільних управлінню дронами, а й надаватиме випускникам відповідну військово-облікову спеціальність. А отже, вони зможуть служити у війську за конкретним напрямком. Тим більше, що в зоні бойових дій попит на операторів дронів постійно зростає.
Дмитро Лазуткін, представник Міністерства оборони України:
Частини підрозділів вже направляють своїх мобілізованих військовослужбовців на навчання, тоді як інші ще обмірковують своє місце у військовій службі та відвідують відповідні курси. Це дозволяє їм отримати сертифікат державного зразка, затверджений Міністерством оборони України, перш ніж звернутися до рекрутингового центру.
Михайло Манилюк, журналіст:
Отже, щоб отримати сертифікацію у приватній школі мають бути дрони, на яких можна навчати майбутніх операторів, мають бути досвідчені викладачі та розроблена спеціальна навчальна програма. Керівник школи БпЛА "Каспер" уже має відповідний дозвільний документ.
Позивний "Каспер" - лідер навчального закладу БПпА "Небесний погляд":
Ми йшли до цього майже два роки. Питання цього назрівало дуже-дуже давно і завдяки тому, що з першого жовтня вийшла постанова 1129, яка надала нам можливість сертифікуватися. Зараз ця процедура максимально спрощена.
Протягом наступних шести місяців школа дронів зобов'язана продемонструвати свою здатність готувати пілотів, щоб зберегти свій сертифікат.
Михайло Манилюк, журналіст: