Українська податкова служба автоматично контролюватиме закордонні рахунки громадян: ключова інформація
Починаючи з осені 2024 року, Державна податкова служба України (ДПСУ) автоматично отримуватиме інформацію про банківські рахунки українських громадян за кордоном, без потреби у відправленні окремих запитів. Цей захід сприятиме підвищенню ефективності контролю за декларуванням доходів та посилить боротьбу з ухиленням від сплати податків.
Про це раніше повідомляла ДПСУ. З осені 2024 року Україна приєднується до міжнародної системи автоматичного обміну фінансовою інформацією. Це означає, що служба буде отримувати дані про стан банківських рахунків українських громадян за кордоном без необхідності робити спеціальні запити чи повідомляти власників рахунків.
З 30 вересня 2024 року Україна розпочне отримувати інформацію про фінансові рахунки українських резидентів від податкових органів інших держав. Цей процес обміну даними буде здійснюватися відповідно до Загального стандарту звітності CRS, що визначає правила збору та передачі інформації щодо фінансових рахунків. Україна, як і багато інших країн, зобов'язалася збирати дані від фінансових установ і щорічно обмінюватися ними з іншими юрисдикціями-партнерами.
Державна податкова служба України, за підтримки Міністерства фінансів, підготувалася до впровадження нових стандартів. Влітку 2024 року податкова служба отримала схвалення від Глобального форуму ОЕСР щодо управління інформаційною безпекою та обміну інформацією для податкових цілей. Голова Комітету Верховної Ради з питань податкової політики, Данило Гетманцев, зазначив, що Україна готова на технічному і законодавчому рівнях для підключення до систем CRS/CbC.
Автоматизована система обміну інформацією дозволить українській податковій службі отримувати доступ до різноманітних даних про фінансові рахунки українських громадян за кордоном. Це включатиме відомості про доходи, діяльність компаній, кількість працівників та іншу інформацію. Такий підхід підвищить ефективність контролю за декларуванням активів і доходів, що підлягають оподаткуванню, і сприятиме посиленню боротьби з ухиленням від сплати податків.
Обмін даними відбуватиметься на щорічній основі, з урахуванням інформації за попередній календарний рік. Перший обмін для України буде здійснено до 30 вересня 2024 року та охоплюватиме період з 1 липня 2023 року по 31 грудня 2023 року.
Завдяки цим заходам Україна інтегрується як рівноправний партнер у світову систему обміну інформацією, що охоплює 115 країн, включаючи всі держави-члени ЄС. Це сприятиме більшій прозорості фінансових операцій і забезпечить ефективніший контроль за податковими зобов'язаннями громадян і компаній.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, в Україні поступово посилюється контроль переказів із картки на картку. Низка банків ще до анонсованого рішення НБУ ввели ліміти і щодо сум, і щодо кількості транзакцій. Доступ до інформації про банківські перекази можуть отримати і податківці.