Дослідники виявили у стічних водах мікроорганізми, які здатні перетравлювати пластик.


Науковці повідомили, що вони виявили приховану силу бактерії Comamonas testosteri, яка є в міських водоймах і стічних водах.

Науковці з Північно-Західного університету в Сполучених Штатах виявили інноваційний підхід, здатний сприяти вирішенню актуальної проблеми забруднення навколишнього середовища пластиком.

Вони ідентифікували бактерію стічних вод, здатну руйнувати пластик ПЕТ (поліетилентерефталат), який є особливо проблематичним через свою міцність і стійкість до деградації, пише портал Interesting Engineering.

"Ми вперше у систематичній формі продемонстрували, що бактерії, які живуть у стічних водах, здатні поглинати первинний пластиковий матеріал, змінювати його структуру, фрагментувати, розкладати і використовувати як джерело вуглецю," - зазначила Людмила Арістілде, керівник дослідження, опублікованого в журналі Environmental Science & Technology. Вона також додала:

"Дивно, що ця бактерія може виконувати весь цей процес, і ми визначили ключовий фермент, який відповідає за руйнування пластикових матеріалів. Це можна оптимізувати і використовувати, щоб допомогти позбутися пластику в навколишньому середовищі".

Дослідники оголосили про відкриття нових можливостей бактерії Comamonas testosteri, що мешкає в міських водоймах та стічних системах: вона здатна переробляти пластикові відходи в їжу.

Зазначається, що здатність бактерій розкладати пластик опосередкована комбінацією фізичних і біохімічних процесів.

Спочатку вона подрібнює пластик на мікроскопічні частинки, а потім активує фермент, який додатково розкладає матеріал, дозволяючи бактеріям засвоювати атоми вуглецю як джерело живлення.

Дослідники це дізналися завдяки комбінації теоретичних та експериментальних методів. Спочатку вони виділили бактерії зі стічних вод, потім їх вирощували в лабораторних умовах на субстратах із ПЕТ.

Після цього вони детально дослідили зміни, що відбулися на поверхні пластику, а також провели аналіз води на виявлення ознак деградації матеріалу і наявності нанопластику.

Одночасно дослідники аналізували внутрішню будову бактерій, щоб зрозуміти механізми, які відіграють роль у процесі розпаду пластику.

"У присутності бактерії мікропластик розпадався на крихітні наночастинки пластику. Ми виявили, що бактерія зі стічних вод має вроджену здатність розкладати пластик аж до мономерів, невеликих будівельних блоків, які з'єднуються разом, утворюючи полімери. Ці невеликі одиниці є біодоступним джерелом вуглецю, який бактерії можуть використовувати для росту", - пояснила Арістілде.

Група дослідників виявила унікальний фермент, який бактерії застосовують для розщеплення поліетилентерефталату (ПЕТ). Вони акцентують увагу на тому, що бактерії здатні також виробляти нанопластик у системах очищення стічних вод.

"Це те, на що нам потрібно звернути увагу, оскільки наше суспільство намагається зрозуміти поведінку пластику на всьому шляху від стічних вод до приймаючих річок і озер", - сказала Арістілде.

Вказується, що це відкриття може відкривати нові горизонти в очищенні водних ресурсів від пластикових забруднень за допомогою бактерій.

Науковці вперше виявили присутність мікропластика в нюховому центрі людського мозку, що вказує на можливе значно більше скупчення цих дрібних частинок в організмі, ніж припускалося раніше.

Вчені з'ясували, що у восьми з 15 розтинів дорослих людей у Німеччині та Бразилії мікропластик було виявлено в мозковому центрі нюху, а саме в нюховій цибулині.

Related posts