Скандал навколо "Охматдиту": хто намагався отримати вигоду та на що підуть кошти, зібрані зі всього світу


В Україні спалахнув скандал через відновлення "Охматдиту".

8 липня російська ракета вдарила по найбільшій дитячій лікарні країни. Збір коштів на її відновлення відбувався за участі небайдужих людей і представників бізнесу з усього світу. Однак нещодавно вибухнув скандал: для проведення відновлювальних робіт обрали компанію з майже найвищими розцінками та сумнівною репутацією.

Дізнайтеся, що відбувається зараз, як медичний заклад пояснює ситуацію, та як українці відреагували на ці новини — в ексклюзивному матеріалі від TSN.ua.

8 липня російська ракета влучила у Охматдит, найбільшу дитячу лікарню України, куди щороку приїжджають тисячі дітей з важкими діагнозами. Вже через кілька годин після атаки до медзакладу зібралися сотні людей. Окрім поліцейських та рятувальників, розбір завалів вели лікарі, прості кияни та люди з інвалідністю. Негайно розпочався збір коштів на відбудову лікарні, до якого долучилися понад 300 тисяч осіб з 55 країн, а також численні компанії. За кілька днів було зібрано 300 мільйонів гривень. Українці показали, що їхній дух неможливо зламати ракетою. Відтоді до лікарні прикута особлива увага, зокрема до коштів та процесу відбудови. Проте без скандалу не обійшлося. 19 липня "Благодійний фонд Охматдит - здорове дитинство" оголосив тендер на проведення поточного ремонту та внутрішнього опорядження будівлі Сучасного лікувально-діагностичного комплексу, а вже 1 серпня оголосили переможця - ТОВ "Будтехнолоджі". Також було повідомлено про стан зібраних коштів на відбудову.

Для фінансування цього проєкту будуть використані кошти, зібрані на благодійний фонд "Охматдит - Здорове дитинство". На даний момент сума на рахунку фонду складає 378 665 380 грн. Крім того, на рахунку лікарні накопичено ще 297 127 770 гривень. Таким чином, на 31 липня 2024 року загальна сума на рахунках фонду та лікарні становить 675 793 150 гривень. Додатково, понад 320 млн гривень було зібрано через платформу United24. Ці кошти поки що не використані. Ми будемо інформувати про всі надходження та витрати благодійних коштів на офіційних сторінках лікарні.

Тут все й почалося. Кореспонденти видання "Наші гроші" взялися розслідувати підрядника, а також вивчили компанії, що брали участь у тендері, та їхні пропозиції. Журналісти виявили, що претендентів було чотирнадцять, однак перемогу здобула фірма з майже найвищою ціновою пропозицією.

"Із 14 учасників конкурсу це була третя за дорожнечею пропозиція розміром 307 млн грн (тут і далі без ПДВ). Десяток інших учасників запропонували виконати роботи значно дешевше - від 42 до 286 млн грн. Однак із жодним з них замовник перемовин не вів, ніяк не пояснюючи своє рішення. Аналіз "Наших грошей" показав, що з десяти дешевших пропозицій щонайменше сім містили повністю заповнені комерційні пропозиції зі вказанням цін за різні види робіт".

"Охматдит" підкреслив, що "конкурсний відбір, який було проведено, не є тендером згідно із Законом України "Про публічні закупівлі", а є приватним конкурсом, спрямованим на прозоре та добросовісне використання коштів, пожертвуваних громадянами". Однак, за інформацією "Наших грошей", до фіналу конкурсу пройшли компанії "ДАК" (310 млн грн) з групи "Альтіс" Олександра Глімбовського, "Буд-технолоджі" (307 млн грн) з групи Sensar запорізького забудовника Марка Марченка та "Мега профіт груп" (220 млн грн) Олексія Ломакіна і Юлії Кузьменко. У виданні також повідомили, як інші учасники були відсіяні.

Замовник організував онлайн-зустрічі своєї робочої групи з декількома фірмами. Компанія "Мега профіт груп" отримала відмову через неясності з її податковими документами. Фірма "ДАК" була відкинута через негативну репутацію її власника, Глімбовського, який у липні був затриманий НАБУ за справою про корупцію, пов'язану з діяльністю його зятя Романа Насірова, що керував податковою в 2015-2016 роках. Для правового аналізу доброчесності переможця замовник залучив компанію "Столична правова фундація" і врешті-решт обрав підрядником "Буд-технолоджі". Проте замовник не звернув увагу на деякі проблеми в пропозиції переможця. Зокрема, "Буд-технолоджі" вказала в оренду лише такі будівельні машини: автокран "Камаз", MAN з маніпулятором та екскаватор JCB, жоден з яких не підходить для монтажу фасадів вище другого поверху. Крім того, компанія не надала даних про обладнання для монтажу плитки.

А далі понеслося ще дужче. Найбільші статті видатків переможця припали на ремонт фасадних композитних панелей та оздоблення внутрішніх стін. Кожна з цих позицій у "Буд-технолоджі" коштує понад 100 мільйонів гривень. При цьому ціна цих робіт порівняно з іншими учасниками конкурсу завищена вдвічі. Для порівняння: фірма "Ріола-модуль", яка й виконувала будівництво цього корпусу, у своїй теперішній тендерній пропозиції за 179 млн грн повідомила, що після удару ракетою вона вже встигла безкоштовно виконати ремонт так званих "чистих приміщень" (операційних тощо). Вже частково замінені конструкції стін та стель, пошкоджений лінолеум. Це вказувало на те, що обсяги ремонту за гроші благодійників вже можуть бути завищені. Та скандал тут не лише через цінник х2, а й через те, що з'ясувалося, статут компанії складає усього 5 тисяч гривень і вона зареєстрована не так давно у Запоріжжі. Крім цього, й досвіду у них фактично немає, у державних тендерах ТОВ участі не брало. У якості досвіду виконання аналогічних робіт фірма завантажила договір підряду з ТОВ "Крам-інвест" на будівельні роботи щодо клініки в Запоріжжі по вул. Святого Миколая, 27. Із публічного повідомлення про будівництво запорізької клініки "UniClinic" відомо, що воно було реалізовано запорізькою компанією-забудовником Sensar Марка Марченка. Журналісти ж з'ясували, хто наразі керує ТОВкою.

Зараз "Буд-Технолоджі" очолює Василь Кобизь, який проживає в селі Братське Запорізької області. Згідно з інформацією від "NGL.media", попередньою керівницею компанії була Ольга Шаленна, мати Євгена Шаленного, давнього соратника Марка Марченка. "Запорізький центр розслідувань" називає Євгена "менеджером Марченка". З 2015 року Марченко та Шаленний активно розвивали запорізький осередок партії "Самопоміч", яку очолював львівський мер Андрій Садовий. Марченко також мав бізнес-партнера, який є братом заступника мера Запоріжжя. У 2017 році Марченка затримали за підозрою в фіктивних актах виконаних робіт на суму 87 млн грн у Запоріжжі та Мелітополі. "Самопоміч" захищала його, називаючи справу політично мотивованою. У 2022 році стало відомо, що "Буд-Технолоджі" та компанія Sensar володіють землею у передмісті Львова, нібито для будівництва реабілітаційного центру для воїнів АТО. Виявилося, що 99% забудови планувалося віддати під торгово-розважальний центр. На останніх місцевих виборах перед вторгненням, Шаленний разом з директоркою Sensar Development Оленою Бартуль балотувався від партії "Слуга народу".

Після публікації інформації благодійний фонд негайно виступив із спростуванням, рішуче відкидаючи всі звинувачення.

"БО "Благодійний фонд "Охматдит" - здорове дитинство" категорично заперечує всі звинувачення щодо непрозорості та недоброчесності у використанні коштів, зібраних на відновлення корпусу НДСЛ "Охматдит". Ми вдячні кожному, хто долучився, аби допомогти якнайшвидше відновити найбільшу дитячу лікарню країни. Ми усвідомлюємо всю відповідальність і як ніхто зацікавлені в абсолютній прозорості та підзвітності процесу. Згідно з попередньою оцінкою, вартість робіт, які потрібно здійснити для відновлення будівлі складає 431 млн грн. Зауважимо, що це - гранична вартість (!). У разі меншої фактичної вартості робіт вона буде зменшена. Крім того, в ній враховані роботи, які вже виконані. На підставі дефектного акту учасники конкурсного відбору запропонували свої цінові пропозиції. З цих пропозицій та на підставі проведеного due diligence за участі юридичної компанії "Столична правова фундація" була відібрана пропозиція компанії "Буд-Технолоджі". Зараз ми готуємо розгорнутий звіт щодо проведеного конкурсного відбору та компаній, які брали участь у тендері на майданчику SmartTender. Процедура тендеру була відкрита, тобто в ньому могли взяти участь будь-які компанії. Користуючись нагодою, дякуємо SmartTender за надання фонду безоплатного доступу для розміщення закупівлі та безоплатної можливості брати участь у торгах для учасників, що допомогло залучити більше підприємств для надання якісних послуг за вигідними для НДСЛ "Охматдиту" цінами. Звертаємо увагу, що проведений конкурсний відбір не є тендером в розумінні Закону України "Про публічні закупівлі", а є приватним конкурсом з оцінки ринкових пропозицій, організованим з метою відкритого та добросовісного використання коштів, пожертвуваних громадянами та бізнесом"

Крім цього, там пообіцяли усі протоколи з висновками показати на загал. У МОЗ, звісно, змовчати теж не змогли. Тож маже одразу коментувати скандал довелося міністру охорони здоров'я Віктору Ляшку. За його словами, частина зібраних коштів на відновлення "Охматдиту" була акумульована на рахунку БО "Благодійний фонд "Охматдит" - здорове дитинство".

19 липня Фонд, після узгодження Критеріїв оцінювання та Методичних рекомендацій оцінювання конкурсних пропозицій з Охматдитом, оголосив тендер на проведення поточного ремонту та внутрішнього оздоблення будівлі Сучасного лікувально-діагностичного комплексу НДСЛ "Охматдит" МОЗ України для робіт, на які вже був складений дефектний акт.

Ба більше, Ляшко заявив, що МОЗ звернулося до правоохоронців, аби ті провели додаткові перевірки.

"На підставі даних відкритих джерел та аналізу наданих учасниками Конкурсу документів робочій групі НДСЛ "Охматдит" рекомендували обрати переможцем Конкурсу Товариство з обмеженою відповідальністю "Буд-технолоджі". Про що було публічно повідомлено керівником лікарні. Наразі договір ще не підписаний, оскільки вивчалась спроможність компанії виконати всі необхідні роботи. Бачу, що цей вибір викликав резонанс, саме тому сьогодні ми звернулися до правоохоронних органів для проведення додаткових перевірок. Зі свого боку хочу ще раз підкреслити, що я особисто і моя команда робимо все, аби процес був абсолютно прозорий".

Більше того, Ляшко наостанок заявив, що від моменту, коли з компанією-підрядником буде підписано договір про ремонту будівлі лікувально-діагностичного комплексу лікарні "Охматдит" у Києві, щодня буде оприлюднюватись публічний звіт, аби інформувати людей, на що витрачаються зібрані їх зусиллями гроші. Й анонсував з приводу скандального тендеру брифінг на 2 серпня. Та поки, судячи з коментарів, у прозорість українці вірять не дуже.

"Якщо би не публічний розголос, то би не було ніяких перевірок. Люди скидалися всією країною на відбудову, а хтось тихенько захотів нажитися. Вимагаємо публічної інформації, хто рекомендував та за якими критеріями виграла саме ця фірма?

А що будемо перевіряти??? Фірму з капіталом 5000 грн? У мене біднячки і то більший дохід, ніж у вашої будівельної фірми

Які ж ви наші найпотужніші! Найпотужніший пост про найпотужніший розпил. Як контора із статутним фондом 5000 грн. відбудує найпотужнішу лікарню, Карл?"

Цікаво, що наші чиновники навіть не приховують своєї недобросовісності.

Відкритий конкурс не проводився, бо, мовляв, це ж не бюджетні кошти. От тільки тисячі фізичних та приватних компаній осіб робили благодійні внески на відновлення зруйнованої лікарні. Правда, вони не розуміли, що для збирання їхніх коштів підставили недержавний фонд, а він може розпоряджатися коштами людей на власний розсуд.

"Немає у вас методів проти Кості Саприкина".

Відновлення Охматдиту - це як знак, що ще не все втрачено, на відбудові лікарні ніхто не має права жодної копійки покласти собі у кишеню, адже якщо підозри журналістів виявляться правдою, чи ставили собі питання ті, хто міг задумати махінації на відновленні лікарні, що буде з ними, коли всі імена вилізуть? Тож сподіваємося, що усьому цьому знайдуться логічні пояснення, а у випадку так би мовити "помилки" компанію-підрядника змінять, а про хід будівництва і витрату коштів і справді щодня звітуватимуть, як заявив пан міністр.

Нещодавно міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко висловив свою думку щодо повідомлень у ЗМІ, які стверджували, що конкурс на ремонт "Охматдиту" був виграний компанією, що нібито запропонувала завищені ціни.

Related posts