Збагачення через технології: скільки IT-експертів у списку найбагатших українців 2024 року за версією Фокусу.


Протягом останніх 2,5 років IT-індустрія стикалася з серйозними викликами, що зумовлені як розвитком штучного інтелекту, так і різними економічними факторами — від глобальної кризи на ринку стартапів до внутрішніх труднощів в аутсорсингу. Не дивно, що в рейтингу "25 найбагатших людей України 2024" від видання Фокус лише шість осіб представляють IT-сектор, причому більшість з них постійно проживає за межами країни.

17 вересня видання "Фокус" представило свій рейтинг "25 найбагатших людей України 2024". Оцінка вартості активів була здійснена на основі аналізу всіх основних підприємств і компаній, які належать учасникам цього списку. Основна увага приділялася бізнес-активам в Україні, але також враховувалися й закордонні інвестиції. У випадку наявності декларацій щодо майнового стану, враховувалися об'єкти нерухомості, банківські залишки та дивіденди від бізнесу. Для публічних компаній, акції яких торгуються на міжнародних фондових ринках, оцінка проводилася на основі вартості акцій станом на 22 серпня 2024 року. Стартапи та IT-компанії, які не надають фінансову звітність, оцінювалися за результатами останніх раундів залучення інвестицій.

У рейтингу -- представники різних галузей, є і технологічні проєкти. Загалом, за підрахунками Фокусу, такі компанії сконцентрували 18% усього обсягу капіталу 25-ти найбагатших.

41-річний співзасновник Revolut Влад Яценко посів третю сходинку рейтингу найбагатших ($1,3 млрд). Підприємець вже 14 років постійно мешкає у Великій Британії, штаб-квартира компанії знаходиться у Лондоні, а сама компанія фокусується на ринках ЄС, США та Великої Британії. Мільярдером Яценко став у 2021-му, коли його стартап залучив $800 млн, а його оцінка досягла $33 млрд.

Співзасновники Grammarly, Максим Литвин та Олексій Шевченко, обидва з капіталом у 750 млн доларів, займають 10-те та 11-те місця у рейтингу Фокусу. Цей інструмент граматики був створений у 2009 році. Спочатку розроблений як онлайн-платформа для учнів, Grammarly швидко здобув визнання по всьому світу, і наразі його використовують понад 30 мільйонів людей та 70 тисяч професійних колективів. Сьогодні в компанії працює більше 600 фахівців у трьох країнах, у тому числі й в Україні, а головний офіс розташований у Сан-Франциско (США).

Макс Поляков, керуючий партнер інвестиційного фонду Noosphere Ventures з активами в 680 мільйонів доларів, займає 12-те місце серед найзаможніших осіб. Десятиліття тому він заснував Noosphere Ventures — компанію, що охоплює різноманітні сфери, зокрема космос, інновації, маркетинг, медіа, соціальні ініціативи та наукову просвіту. У 2017 році Поляков, який на той момент отримав британське громадянство, придбав американську компанію Firefly Aerospace, що була на межі банкрутства, і здійснив її повну трансформацію. Основні напрямки діяльності компанії включають розробку супутників для Землі. У 2021 році Firefly Aerospace уклала контракт з NASA на 93,3 мільйона доларів для доставки десяти наукових пристроїв на Місяць в рамках програми Artemis. До початку війни штат компанії налічував близько 6000 осіб, більшість з яких працювали в Україні.

Олександр Конотопський, 38-річний засновник і генеральний директор Ajax Systems, займає 19-те місце у рейтингу Фокусу з оцінкою в 470 мільйонів доларів. Його інтернет-магазин, спеціалізований на охоронному обладнанні, за кілька років перетворився на Ajax Systems — провідного виробника систем безпеки в Європі з функціоналом смарт-домів. Сьогодні продукція компанії забезпечує безпеку для понад 2,5 мільйона клієнтів у 187 країнах. У серпні 2024 року Ajax Systems увійшов до п'ятірки найбільших IT-компаній України за кількістю працівників.

Засновник та гендиретктор платформи People.ai Олег Рогинський ($435 млн) посідає 22 сходинку рейтингу Фокусу. З 2016 року компанія допомагає підприємствам безпечно збирати, фільтрувати, порівнювати та збагачувати дані про продаж у своїх CRM-системах, створюючі надійні та точні бази даних, що відображають реальний стан бізнесу. Наразі експерти оцінюють компанію Рогінського, який з 2003 року мешкає в США, у 1,1 млрд доларів. У серпні 2023-го вона увійшла до списку Inc. 5000 найшвидше зростаючих приватних компаній США, а у листопаді оголосила про своє включення до списку Deloitte Technology Fast 500 технологічних компаній в Північній Америці, що найбільш швидко зростають: за три роки People.ai зросла на 613%.

Related posts