Згідно з повідомленням Bloomberg, Росія вимушена платити вдвічі більше за західні чипи для своїх ракет, щоб уникнути санкцій.


Росії вдається в обхід санкцій закуповувати електронні компоненти західних компаній для своїх ракет, вдвічі переплачуючи за них.

За інформацією, наданою розслідуванням Bloomberg, основні поставки здійснюються переважно через компанії з Китаю та Гонконгу, що дає змогу уникати існуючих обмежень, інформує Цензор.НЕТ, посилаючись на ЛігаБізнесІнформ.

Проте подібні угоди обходяться Москві значно дорожче, оскільки посередники підвищують ціни, використовуючи обмежені можливості постачання в Росії.

Згідно з даними української розвідки та Київської школи економіки, у російських ракетах і безпілотниках переважно використовуються чипи американських і європейських виробників. Найбільше виявлено компонентів від американських компаній Analog Devices (21% з 3871 знайдених у залишках боєприпасів) і Texas Instruments (14%). За інформацією митниці, лише чипів Analog Росія придбала у 2022 році на суму $326 мільйонів, попри наявні обмеження.

До початку війни ці компоненти коштували значно менше. Проте через експортний контроль Росія змушена витрачати вдвічі більше на ці товари, ніж до 2022 року. Як пояснює Олена Білоусова, консультантка Київської школи економіки, посередники усвідомлюють відсутність альтернативних джерел у Росії і активно використовують цю ситуацію для отримання прибутку.

Приблизно 66% чипів, придбаних компанією Analog, складають інтегральні схеми, які потрапили до переліку пріоритетних компонентів Міністерства торгівлі США через їхнє застосування в оборонних системах. Крім того, Росія також імплементує деталі подвійного призначення, такі як контролери стандартного інтерфейсу RS-232, які були знайдені в ракетах "Іскандер".

Станом на серпень 2024 року офіційні дистриб'ютори пропонували приблизно 86 000 таких компонентів, тоді як у неавторизованих продавців їхня кількість перевищувала 4 мільйони. Цю інформацію надав Метью Хабер, виконавчий директор компанії Cofactr, розташованої в Нью-Йорку. Це свідчить про те, як санкційні товари можуть потрапляти до Росії через треті країни, незважаючи на дотримання обмежень з боку виробників.

Частина чипів Analog, що опинилися у Росії, була виготовлена на заводах у материковому Китаї. У 2022 році близько 60% постачань цих компонентів здійснювала фірма Sunny Technology. Однак, за даними Bloomberg, компанія не має реального офісу за зазначеною адресою в Гонконзі, а інформація про неї відсутня в корпоративних реєстрах.

Незважаючи на те, що компанії з Китаю та Гонконгу є ключовими постачальниками електроніки для Росії, вона насправді майже не застосовує чипи, вироблені в Китаї, за винятком найпростіших компонентів. У переліку основних постачальників продукції, що підпадає під санкції, можна знайти такі фірми, як Intel, Huawei, Analog Devices, AMD та Texas Instruments, а також китайські компанії Lenovo, Hikvision та Inspur. Проте, згідно з інформацією видання, в уламках російських боєприпасів, які були використані в Україні, не виявлено жодного чипа китайського виробництва.

Related posts