Росія продовжує закуповувати компоненти для ракет, незважаючи на введені санкції.
Росія закуповує електронні компоненти західних компаній для ракет в обхід санкцій, але переплачує за них вдвічі.
Запчастини доставляються через компанії з Китаю та Гонконгу, згідно з даними розслідування Bloomberg.
Згідно з даними, отриманими від української розвідки та Київської школи економіки, в російських ракетах і безпілотниках в основному використовуються чіпи, вироблені американськими та європейськими компаніями. Найбільша кількість виявлених компонентів припадає на американські фірми: Analog Devices — 21% із 3871 знайденого в уламках боєприпасів, а Texas Instruments — 14%. За інформацією митних органів, у 2022 році Росія імпортувала чіпи компанії Analog на загальну суму $326 мільйонів, незважаючи на існуючі санкції.
Перед початком війни ціна на ці компоненти була істотно меншою. Як підкреслює експертка Київської школи економіки Олена Білоусова, посередники усвідомлюють обмеженість альтернативних джерел у Росії і використовують це на свою користь.
Приблизно 66% чипів компанії Analog, які були придбані, становлять інтегральні схеми, що включені до переліку пріоритетних компонентів Міністерства торгівлі США через їх застосування у військових системах. Крім того, Росія імплементує закупівлі компонентів подвійного призначення, таких як контролери стандартного інтерфейсу RS-232, які були виявлені в ракеті "Іскандер".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Газпром визнано найбільш збитковою компанією Росії - повідомлення російських ЗМІ.
Станом на серпень 2024 року, за інформацією Метью Хабера, виконавчого директора компанії Cofactr з Нью-Йорка, офіційні дистриб'ютори пропонували близько 86 000 таких компонентів, в той час як несанкціоновані постачальники реалізували понад 4 мільйони одиниць. Це свідчить про те, як товари, підлягаючі санкціям, можуть потрапляти до Росії через посередницькі країни, незважаючи на зусилля виробників дотримуватись установлених обмежень.
Частина чипів Analog, що опинилися у Росії, була виготовлена на заводах у материковому Китаї. У 2022 році близько 60% постачань цих компонентів здійснювала фірма Sunny Technology. Однак, за даними Bloomberg, компанія не має реального офісу за зазначеною адресою в Гонконзі, а інформація про неї відсутня в корпоративних реєстрах.
У переліку основних постачальників санкційної продукції до Росії можна знайти такі компанії, як Intel, Huawei, Analog Devices, AMD і Texas Instruments, а також китайські бренди Lenovo, Hikvision і Inspur. Проте жоден чіп китайського виробництва не був виявлений у залишках російських боєприпасів, використаних в Україні.