Росія продовжує імпортувати західні компоненти для своїх систем радіоелектронної боротьби, незважаючи на накладені санкції, згідно з даними розслідування (графік).
За словами журналістів, 2023 року в Росію було завезено одних тільки генераторів і аналізаторів спектра американського Keysight, німецького Rohde & Schwarz і швейцарського AnaPico на суму $38 млн, 2024-го -- на $12 млн. Середня ціна одного приладу -- близько $43 000.
Російська сторона застосовує передові спектральні аналізатори та генератори сигналів з США, Німеччини та Швейцарії для створення систем радіоелектронної боротьби. Таку інформацію наводить видання The Insider.
Згідно з інформацією від журналістів, системи радіоелектронної боротьби є критично важливими в конфлікті з Україною. В Росії не мають достатньої кваліфікації для виробництва такого обладнання, тому його імпортують з Китаю.
У цьому тексті розглядається, як засоби радіоелектронної боротьби здатні забезпечувати безпеку людей і техніки, виявляти ворожі озброєння, блокувати радіозв'язок супротивника та виконувати ряд інших важливих завдань. Для ефективної роботи такого обладнання необхідні два види спеціалізованих, дорогих і складних пристроїв:
Згідно з інформацією видання, у польових умовах для боротьби з дронами часто використовують елементарні пристрої китайського виробництва.
За словами українського експерта в галузі військової радіоелектроніки Сергія Флеша, "окопний" радіоелектронний засіб боротьби (РЕБ) функціонує як генератор білого шуму, який оптимізований для роботи в безпосередній близькості до певних поширених частот зв'язку.
Видання пише, що прості аналізатори радіочастотного спектра можна купити за 40 євро на Aliexpress. Ба більше, широкосмугову "глушилку" можна зібрати самостійно з електрошокера і будівельного куточка.
Згідно з інформацією, такі пристрої вимагають калібрування, налаштування та тестування. Для їхньої роботи необхідні генератори сигналів, спектральні аналізатори, осцилографи, а також вібраційні стенди і кліматичні камери.
За словами журналістів, для ефективної роботи військові віддають перевагу набагато дорожчим пристроям.
За повідомленнями видання, у 2023 році в Росію було імпортовано генератори та аналізатори спектра від американської компанії Keysight, німецької Rohde & Schwarz та швейцарської AnaPico на загальну суму $38 млн, а у 2024 році — на $12 млн. Середня вартість одного пристрою становить приблизно $43 000.
Одночасно, як зазначено в матеріалі, з 24 червня 2023 року в Європейському Союзі заборонено експорт генераторів сигналу до Росії, а з 19 грудня 2023 року - аналізаторів спектра та інших пристроїв, чиї коди починаються з 9030.
Видання пише, що торік лідером із закупівель аналізаторів і генераторів Keysight, Rohde & Schwarz і AnaPico стала АТ "Науково-виробнича фірма "Диполь". За нею за обсягом закупівель цієї техніки йдуть ТОВ "Наукові Прилади і Системи", ТОВ "Градієнт", ТОВ "Мікроприлад", ТОВ "Інфостера".
Повідомляється, що компанія АТ "НВФ "Диполь" працювала переважно через китайських перекупників. Майже половину поставок у 2023 році забезпечила китайська "фірма-пустушка" (яка не має ні вебсайту, ні телефону) Tyranhe Technology Co., Ltd.
Згідно з інформацією видання, у 2023 році акціонерне товариство "НПФ "Диполь" здійснило закупівлю:
У даному матеріалі зазначається, що в період з січня по травень 2024 року компанія "Диполь" здійснила закупівлю техніки Rohde & Schwarz та Keysight Technologies на суму $2,9 млн. Варто відзначити, що "Диполь" раніше виконував функції підрядника в рамках державних замовлень, співпрацюючи з Міністерством освіти, Міністерством промисловості та торгівлі, "Російськими космічними системами", а також з БПО "Прогрес" і оборонним ФГУП ЦНДІХМ.
За словами журналістів, у 2024 році лідером ринку стала фірма ТОВ "РМ-Інвест". Раніше вона займалася поставками медичної техніки в РФ. Компанія здійснила всього лише дві закупівлі, але великими партіями -- генераторів і аналізаторів спектра виробництва Keysight через гонконгську C-R Kesha Trading & Logistics.
Військовий аналітик Леонід Дмитрієв поділився з журналістами, що техніка від таких світових брендів, як Keysight Technologies, Rohde & Schwarz, Meatest Anapico та KYORITSU, активно використовується для модернізації та удосконалення супутників радіоелектронної розвідки Росії, а також системи "Ліана".
За його словами, російські підприємства отримують контрольно-вимірювальні прилади: рубідієві стандарти частоти, аналізатори, осцилографічне обладнання, а також елементи, що застосовуються в самих системах пасивної радіорозвідки та управління угрупованнями супутників.
Дмитрієв розповів, що запустити масове виробництво й обладнати російські літаки бортовими системами РЕБ вийшло тільки в середині 2010-х, хоча розроблення було розпочато ще наприкінці 1970-х.
Експерт заявив, що "бум" виробництва в РФ так званих "вітчизняних" систем РЕБ і радіоелектронної розвідки збігається з сертифікацією та початком поставок імпортних приладів і елементів.
Раніше повідомлялося, що перед відправкою в Україну солдатів РФ вчать відбиватися від дронів ЗСУ кидком автомата. В опублікованому ролику Міноборони РФ ідеться про те, що такі вправи корисні, оскільки особовий склад російських військ буде вже подумки знати, що таке "камікадзе" і зможе краще орієнтуватися.