Плани Зеленського, Трампа і Гарріс не призведуть до завершення війни в Україні - Bloomberg.
Мирна угода – це питання, яке викликає багато суперечок щодо її впливу на Україну. Проте, вона навряд чи стане довгостроковим вирішенням цієї складної ситуації. Путін не залишає своїх намірів перетворити Україну на російську маріонетку.
Кандидати у президенти США Дональд Трамп та Камала Гарріс не мають єдиної думки про переговори з президентом Росії Володимиром Путіним щодо України. А План перемоги президента України Володимира Зеленського не отримав значної підтримки у США.
Про це у статті для Bloomberg пише оглядач Хел Брендс - старший науковий співробітник Американського інституту підприємництва, член Ради з питань зовнішньої політики Держдепартаменту США.
Автор підкреслює, що "війна в Україні складається не надто вдало для порядних людей". При цьому, широко анонсований План перемоги України, який передбачає активізацію процесу вступу до НАТО, не здобув суттєвої підтримки з боку США.
"Оскільки ситуація в Україні стає все складнішою, у Вашингтоні посилюється тиск на необхідність досягнення мирного врегулювання через переговори. Проте, як зазначається в статті, існує проблема: досі ніхто не знайшов способу перетворити загострення конфлікту на фронті на прийнятний мирний процес."
План Трампа досить простий: якнайшвидше зібрати разом Путіна та Зеленського та погрожувати їм обома серйозними наслідками, якщо конфлікт не буде зупинено. На думку аналітика, Трамп міг би попередити Зеленського про те, що він ризикує втратити американську допомогу, якщо не погодиться на угоду. Для Путіна він міг би заявити, що США посилять цю допомогу або введуть більш жорсткі санкції проти Москви у випадку, якщо Росія продовжить опір.
"Можна підозрювати, що план Трампа спрямований не на забезпечення сприятливого миру, а на забезпечення миру будь-якою ціною. Трамп, схоже, передбачає, що Україна відмовиться від своїх окупованих територій (можливо, обмінявши свої позиції в Росії під Курськом на незначні поступки) і, ймовірно, погодиться на обмеження своїх відносин із Заходом в обмін на припинення вогню, яке триватиме ні на хвилину довше, ніж того хоче Путін", - йдеться в матеріалі.
Другий підхід, який підтримується в демократичних колах у питаннях національної безпеки, є більш прагматичним, оскільки визнає необхідність покращення позицій України. Сполучені Штати продовжать надавати підтримку українському народу в захисті їхньої території, сподіваючись в результаті зробити ціну російської агресії надзвичайно високою. Вашингтон може з обережністю посилити санкції, націлившись на деякі китайські банки, які сприяють стратегічній торгівлі з Росією. Якщо Гарріс здобуде перемогу на виборах, вона може шукати шляхи для надання ще одного пакету допомоги Україні, щоб продемонструвати Путіну, що він не може перемогти Захід, та допомогти Києву відновити сили принаймні до моменту нової загрози. У такому випадку Україна і Захід могли б займатися дипломатією з позиції сили та єдності.
Читайте провідні новини дня:
Проте, як підкреслює автор статті, даний метод має і свої очевидні недоліки.
"Якщо підтримка, яку Сполучені Штати надали досі, не змусила Путіна відмовитися від своїх планів, то чому нова стратегія, яка фактично є продовженням попередньої, має бути успішнішою? Безумовно, Путін платить величезну ціну за кожен кілометр; він не може нескінченно зазнавати значних втрат у живій силі та техніці. Але, враховуючи, що населення Росії майже вчетверо більше за українське, армія Зеленського може витратити свої ресурси раніше, ніж це станеться з армією Путіна", - зазначається в статті.
Зазначено, що мова йде про те ж саме протиріччя, яке супроводжує американську політику з лютого 2022 року. Вашингтон прагне до успіху України, але, виходячи з очевидних і зрозумілих причин — через зосередження на конкурентних інтересах у Тихому океані та побоювання ескалації конфлікту з Росією — він також бажає обмежити свою участь.
Сьогодні чимало людей вважають, що укладення мирної угоди дозволить знизити витрати та ризики, які несуть Сполучені Штати, допомагаючи Україні. Проте, укладення угоди, що не передбачає капітуляції, може виявитися більш витратним і ризикованим, ніж те, на що американці погоджувалися раніше.
Обговорення компромісів з боку Сполучених Штатів лише підвищує впевненість Путіна в тому, що ситуація розвивається в його користь. Президент Росії може відповісти на мирну пропозицію, відстоюючи свої максималістські цілі – анексію кількох регіонів, суттєве обмеження суверенітету України або навіть спробу повалення її уряду, в той час як його військові продовжують атаки. Або ж, з іншого боку, Путін може вирішити піти на поступки, якщо вважатиме, що зниження напруженості зараз принесе йому вигоду в майбутньому.
Оглядач вважає, що ініціатива щодо припинення вогню уздовж актуальної лінії фронту могла б покласти додатковий тягар на Україну в питанні продовження конфлікту. Зупинка вогню може призвести до послаблення санкцій проти Російської Федерації. Якщо на виборах президента виграє Трамп і в США переважатиме настрій "Америка на першому місці", Захід може втратити інтерес до України, як тільки бойові дії припиняться.
Безперечно, навіть якщо мирна угода буде укладена, вона, незалежно від того, чи буде вона вигідною чи невигідною для України, не зможе забезпечити тривале вирішення цієї проблеми. Путін все ще прагне перетворити Україну на російську маріонетку. Виснажена і спустошена країна не зможе самостійно захистити себе. Тому жодне мирне врегулювання не буде стабільним без надання Україні довгострокових гарантій безпеки, а також необхідної військової і фінансової підтримки, яка могла б переконати Путіна, що відновлення конфлікту стане для нього поганим рішенням, - підкреслюється у статті.
Автор додав - якщо США під керівництвом Трампа чи Гарріс не зіткнуться з цією проблемою напряму, кінець війни може просто почати відлік до наступної.
До слова, український журналіст, публіцист Віталій Портников вважає, що політичне рішення неможливе. До закінчення війни може привести лише відсутність потенціалу для її продовження.