Підземні класи, розбиті шибки, онлайн-уроки: як українські школярі розпочали навчання в умовах війни
У столиці через обстріл постраждали навчальні заклади у Шевченківському та Святошинському районах. У Харкові школярів евакуювали до підземних укриттів. У регіонах, що знаходяться близько до фронту, навчання відбуватиметься у дистанційному форматі.
2 вересня в Україні стартував новий навчальний рік. Однак Росія здійснила ракетні удари по найбільших містах країни. Невідомо, чи мали вони на меті знищення навчальних закладів, але очевидно, що метою було зіпсувати початок навчального року для маленьких українців, зважаючи на відому тенденцію Володимира Путіна "прив'язувати" обстріли до важливих дат. Фокус досліджував, як пройшло свято першого дзвоника в різних регіонах України.
Здебільшого всі регіони України можна поділили на кілька категорій за формами навчання: дітей намагатимуться навчати змішано: офлайн та онлайн. Дозволи навчати дітей у школі отримали ті заклади, де є укриття. У прифронтових районах діти навчатимуться дистанційно. А у віддалених від фронту районах - до місцевих шкіл пішло багато вимушених переселенців.
У ніч на 2 вересня російські військові здійснили ракетний обстріл Києва. У кількох районах міста впали уламки, спричинивши пожежі в будівлях і автомобілях, включаючи павільйон на станції метро "Святошин". Внаслідок ранкового удару в Києві пошкоджено вікна у двох школах. Про це поінформував мер столиці Віталій Кличко.
Міський голова заявив, що йдеться про навчальні заклади у Шевченківському та Святошинському районах. Серйозно пошкоджена Дитячо-юнацька спортивна школа МАУП.
"Працівники комунальних служб оперативно усувають пошкодження. У цих школах вже розпочався навчальний процес", - повідомив Кличко.
Російські агресори атакували українську столицю ракетами різних типів, загалом цих ракет було близько двох десятків.
Ще одним наслідком ранкового нападу стало значне пошкодження Ісламського культурного центру, який належить Духовному управлінню мусульман Автономної Республіки Крим.
У Харкові 200 першокласників розпочали навчання в першій підземній школі, розташованій в Індустріальному районі. Загалом заклад прийматиме 1100 дітей, які навчатимуться у дві зміни. Під час атаки Росії на Харків серйозно постраждав Палац спорту, який не підлягає відновленню.
У підземній школі, розташованій в Індустріальному районі, створено класи, ресурсну кімнату, а також обладнано сучасною комп'ютерною технікою, мультимедійними екранами та 3D-принтером.
Директорка гімназії №88 Валентина Пухлій зауважила, що дуже рада тому, що діти навчатимуться офлайн.
"Ми не злякалися вибухів, що сталися рано-вранці в Індустріальному районі під обстрілом з боку РФ. Незважаючи на всі ці атаки, наше місто вистояло. Ми з радістю та добротою приймаємо дітей у цьому закладі освіти. Хоча ми ніколи не уявляли, що будемо навчати під землею, у нашій школі створені всі необхідні умови: від інформаційних технологій та техніки до меблів", – зазначила жінка.
Як вона зазначила, у школі планувалося навчання 450 дітей у дві зміни, проте вже зараховано 1100 учнів, і, ймовірно, ця кількість зростатиме.
Уроки для наймолодших школярів триватимуть по 35 хвилин. Три дні діти навчатимуться у підземній школі, два -- дистанційно.
У Харкові фізично перебувають 53 тисячі школярів, що на 2 тисячі більше порівняно з минулим навчальним роком. Кількість вчителів, які залишилися у місті, становить 75%, тоді як на початку 2023 року цей показник був 60%. У загальноосвітніх школах міста навчатимуться 102,5 тисячі учнів, з яких 5,5 тисячі відвідуватимуть заняття офлайн. Ці уроки проходитимуть у шести школах, розташованих у метрополітені, підземній школі та двох протирадіаційних укриттях.
На Дніпропетровщині сьогодні стартували заняття для понад 318 000 учнів. У школах регіону впроваджуватимуться різні формати навчання.
Про це повідомив начальник ДніпроОВА Сергій Лисак. За словами посадовця, нові знання учні здобуватимуть у різних форматах. Найбільше у змішаному, бо так працюватиме майже 57% закладів освіти. Ще 28% - очно, інші дистанційно.
В Ужгороді стартував новий 2024/2025 навчальний рік - освітні заклади міста прийняли 16 627 учнів, серед яких понад 1900 є вимушеними переселенцями.
Ще 729 дітей будуть навчатися у приватних школах. До першого класу вступили 1378 учнів. Це повідомила міська рада.
2 вересня в Кропивницькому розпочали свою діяльність 38 загальноосвітніх шкіл.
Загалом до навчання приступили 24 750 школярів. З них 14 519 відвідують уроки в першу зміну, 5921 - у другу, а 300 - у третю. Крім цього, 1855 учнів навчаються дистанційно, а 2155 обрали екстернат або сімейну форму навчання.
У навчальних закладах Кропивницького в першому семестрі прийдешнього навчального року передбачено два вихідні дні щотижня. Водночас осінні канікули вирішили скасувати.
Перший семестр закінчиться 13 грудня, канікули триватимуть місяць, другий навчальний семестр рoзпoчнеться 13 січня 2025 рoку.
Станом на сьогодні у навчальних закладах міста наявні 115 укриттів, здатних вмістити 21116 осіб. Це на 670 місць більше порівняно з початком минулого навчального року та на 6000 місць більше, ніж у 2022 році.
74% навчальних закладів забезпечені генераторами на випадок перебоїв з електропостачанням.
У Миколаївській області запрацювали 75% освітніх установ. Про це повідомив керівник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім. Він зазначив, що в усіх цих закладах були проведені комісійні перевірки укриттів, після чого було видано дозвіл на початок навчального процесу.
"Із 418 навчальних закладів, дозволених до відкриття після перевірок, 295 вже отримали зелене світло. Це становить 75%. Близько 75 тисяч учнів сьогодні розпочали навчання в режимі офлайн або у змішаній формі," - зазначив Віталій Кім.
У Запоріжжі, яке зазнає постійних обстрілів з боку російських військових, вдалося організувати навчальний процес лише за змінним розкладом. Про це повідомив голова ЗОВА Іван Федоров.
"На жаль, ми не можемо надати можливість всім 46 тисячам учнів щодня ходити офлайн до школи. Вони будуть ходити позмінно. Якийсь клас буде ходити один тиждень на місяць, інший клас буде ходити два тижні на місяць, але точно вже вони будуть навчатися у змішаному форматі... всі навчання будуть відбуватися суто в укриттях, тож діти будуть знаходитись в безпеці", -- наголосив чиновник. Федоров повідомив, що влада прагне повернути до шкіл усіх 55 тисяч учнів, тому продовжується будівництво підземних шкіл. Перші з них відкриються вже восени, що дозволить додати понад 8 тисяч місць для офлайн-навчання.
Про це заявив президент України Володимир Зеленський під час відвідування першого тематичного уроку в одному з навчальних закладів Запоріжжя разом із прем'єр-міністром Нідерландів Діком Схоофом.
Керівник Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров нагадав Зеленському та Схоофу про те, що Запоріжжя знаходиться у безпосередній близькості до фронту і щоденно піддається обстрілам з боку російських військ. З цієї причини для забезпечення навчального процесу в місті організовують аудиторії в захисних укриттях.
Відповідно до його слів, у регіоні втілюють програму створення підземних шкіл. До завершення року планується облаштування ще восьми таких закладів у захисних укриттях. Це дозволить понад 6 тисячам учнів отримувати знання в офлайн-форматі. На уроках з захисту країни дітей навчають основам першої медичної допомоги, мінно-вибухової безпеки та правилам поводження з небезпечними предметами.
В Одесі новий навчальний рік розпочався без звичних лінійок. Замість цього школярів відразу відвели до бомбосховищ. Це була навчальна тривога, метою якої було навчити першокласників правильній поведінці під час повітряних тривог та обстрілів з боку Росії. Заняття проходитимуть у дві зміни. У школах міста, крім місцевих учнів, багато дітей, які разом із родинами були змушені залишити свої домівки.
"Ми маємо значну кількість переселенців і стараємося надати допомогу кожному, наскільки це можливо. Учні нашої школи прибули з різних міст, таких як Миколаїв, Херсон, Маріуполь та Харків," — розповідає Олена Слинчак, директорка місцевої школи.
У прифронтових Сумах, школярі перейдуть на дистанційне навчання. Володимир Артюх, очільник Сумської обласної військової адміністрації, повідомив про наслідки ракетного удару росіян по освітнім установам обласного центру.
"Цей злочин знову підкреслює підступність ворога та його намір зруйнувати наше населення і наше майбутнє — дітей. З огляду на безпекові міркування, обласна рада оборони вирішила, що освітні заклади на Сумщині тимчасово працюватимуть дистанційно", — наголосив Артюх. Лише під час російського обстрілу 1 вересня постраждало сім осіб, зокрема троє дітей.
Учні тих середніх загальноосвітніх закладів, де створено протирадіаційні укриття та затверджено акти про їхню готовність, матимуть можливість навчатися за змішаною формою. Цю інформацію надала начальник управління освіти Шостинської міської ради Наталія Сергейко.
За її даними, учні 13 з 24 закладів загальної середньої освіти Шосткинської громади мають змогу за бажанням навчатися у протирадіаційних укриттях. До укриттів на очне навчання прийдуть 1 105 учнів закладів загальної середньої освіти.
2 вересня на правобережній частині Херсонської області лише три школи та один дитячий садок відновили роботу в офлайн режимі. Цю інформацію оприлюднив голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
Цього року дистанційно здобуватимуть знання 58 тисяч учнів з Херсонської області.
Раніше на Херсонщині планували відновити навчання у змішаній формі в семи закладах освіти, розташованих у Херсонській, Білозерській, Чорнобаївській, Дар'ївській та Високопільській громадах.
Через агресію Росії на правобережжі Херсонщини постраждало 289 освітніх закладів. Повністю зруйновані 68 з них. У навчальному році 2024-2025 у Херсонській громаді планується залучити до освітнього процесу понад 22 тисячі учнів.
У самій громаді наразі проживає 4680 дітей, за кордоном - 10 915. У перший клас цього року набрали 1 096 першачків, з них у Херсоні зараз проживає 344 дитини.
Нагадаємо, Фокус писав про те, як підготувати дитину до школи. Обов'язковою тепер є "тривожна торбочка", яку дитина братиме із собою до укриття.