Вийшла у світ колективна монографія під назвою "Інноваційні підходи до розвитку титанової та алюмінієвої промисловості України: можливості та виклики".


В Інституті економіки та прогнозування НАН України вийшла колективна монографія під назвою "Інноваційний розвиток титанової та алюмінієвої промисловості України: перспективи та виклики". Це видання стало результатом виконання комплексу наукових і науково-технічних (експериментальних) робіт міждисциплінарного характеру, що проводилися Національною академією наук України у 2023-2024 роках. Дослідження спрямовані на розроблення та наукове супроводження реалізації національних стратегічних ініціатив, які стосуються інноваційних видів промисловості, зокрема видобування та переробки титанової й алюмінієвої сировини, а також виробництва кінцевої продукції з високою доданою вартістю.

На сьогодні в Україні особливо важливим стало формування високотехнологічних виробництв, які спираються на унікальні сировинні ресурси, висококваліфікованих фахівців та передові технології. Це питання активно обговорюється в інформаційному просторі на урядовому, експертному та громадському рівнях.

У цій монографії розглянуто питання модернізації виробничих потужностей для виготовлення продукції з високою доданою вартістю, а також окреслено шляхи розширення асортименту виробів із титанових і алюмінієвих сплавів для задоволення потреб як внутрішнього, так і міжнародного ринків.

Дослідники визначили ключові характеристики української промисловості та сформулювали перспективи її майбутнього розвитку, враховуючи міжнародний досвід відновлення після воєн. Це дозволило ідентифікувати види промислової діяльності, які мають потенціал для відновлення у повоєнний період, а також окреслити основні завдання для економічної політики, спрямованої на розвиток України в майбутньому.

У виданні проаналізовано сучасний стан і перспективні напрями розвитку титанової та алюмінієвої промисловостей в Україні та світі. Зокрема, чимало уваги приділено базовим умовам їхнього функціонування: мінерально-сировинній базі, ключовим гравцям у сфері видобування й виробництва, інституційному, науковому і кадровому забезпеченню. Науковці вивчили перспективні ринки виробів із металевого титану й алюмінію для високотехнологічних галузей світової промисловості і на цій підставі обґрунтували "вікна можливостей" для інтеграції українських виробників у вищі ланки глобальних ланцюгів доданої вартості.

Автори також оцінили макроекономічні й мультиплікаційні ефекти від внеску інноваційного розвитку титанової та алюмінієвої промисловостей у загальний обсяг випуску продукції, створення доданої вартості, обсяги імпорту й оплати праці в Україні.

Ця праця має практичне значення завдяки техніко-економічному обґрунтуванню інноваційних проєктів розвитку титанової та алюмінієвої галузей в Україні. Вона також визначає критерії інвестиційної привабливості таких проєктів для держави, а також для українських та іноземних інвесторів. До таких критеріїв належать: отримання прибутку від інвестицій, забезпечення стабільного чистого прибутку в довгостроковій перспективі, мінімізація ризиків втрати інвестованих коштів, надання урядових, фондів чи страхових гарантій для збереження інвестицій, а також використання інструментів для оцінки привабливості проєктів з великими інвестиціями.

Колектив авторів монографії розробив науковий підхід до створення сприятливих умов для залучення інвестицій у модернізацію існуючих потужностей з переробки титану та алюмінію, а також будівництва нових високотехнологічних виробництв в Україні. Це передбачає впровадження фінансових стимулів, підтримку українських наукових досліджень та розробок, створення національної інноваційної екосистеми і прискорення трансферу технологій. Усі ці заходи призведуть до позитивних макроекономічних результатів, що вплинуть не лише на промислове виробництво, але й на економіку України загалом.

Монографія стане у пригоді науковцям, працівникам державних органів управління, викладачам, аспірантам, студентам закладів вищої освіти, що готують фахівців з інженерно-технічних і економічних спеціальностей.

Бібліографічний опис видання

Розвиток титанової та алюмінієвої промисловості України на основі інноваційних технологій: можливості та виклики : колективна монографія / під редакцією д-ра екон. наук, ст.н.с. В.В. Венгера ; НАН України, ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України". - Електронні дані. - Київ, 2024. - 286 стор.

Інститут економіки та прогнозування НАН України запрошує всіх зацікавлених осіб до обговорення та співпраці задля реалізації представлених розробок.

Related posts