Заробітки в Україні: жінки отримують на 18,6% менше, ніж чоловіки.
Зображення: EPA/UPG Виготовлення іграшок в Україні. На сьогодні жодна країна не змогла повністю усунути гендерний дисбаланс у зарплатах.
Серед ключових чинників, що сприяють гендерному дисбалансу в заробітній платі в Україні, Міністерство економіки відзначає:
Гендерні стереотипи в професійній сфері: чоловіки зазвичай займають керівні позиції, тоді як жінки частіше працюють у сферах з нижчою доданою вартістю або на посадах з меншою оплатою праці.
-- нерівномірний розподіл обов'язків між жінками та чоловіками: це стосується догляду за дітьми та іншими членами родини, а також відпусток по догляду за малюками до досягнення ними трирічного віку, які, як правило, здебільшого використовують жінки;
-- застаріле та недосконале трудове законодавство -- в Україні досі функціонує Кодекс законів про працю, прийнятий у 1971 році, який не відповідає актуальним викликам часу.
Варто підкреслити, що ця проблема не є виключною для України. Наприклад, у Люксембурзі різниця складає 0,7%, тоді як у Латвії вона сягає 22,3%.
Гендерна нерівність в оплаті праці є глобальною проблемою, яка залишається актуальною в усіх секторах, країнах та поколіннях. Як зазначила Сабін Фрейзер Гюнеш, Представниця ООН Жінки в Україні, жодна країна ще не змогла повністю вирішити це питання. За оцінками ООН, при існуючих темпах прогресу знадобиться близько 257 років, щоб ліквідувати гендерний розрив у заробітках. В Україні ми сприяли Міністерству економіки у створенні Національної стратегії, спрямованої на скорочення гендерного розриву в оплаті праці до 2030 року, з метою зменшення існуючого розриву з 18,6% до 13,6%.
Зображення: слайд Національної стратегії 2023, Вирішення проблеми гендерної нерівності в оплаті праці в Україні до 2030 року.
Деякі фактори, що сприяють гендерній нерівності в заробітній платі, пов'язані з різницею в доступі до освіти, можливостями працевлаштування та кар'єрним розвитком. Окрім цього, жінки виконують щонайменше в 2,5 рази більше неоплачуваної праці, ніж чоловіки, і частіше піддаються ризику безробіття, підкреслює Сабін Фрейзер Гюнеш.
Вона зазначає, що "гендерні стереотипи, такі як переконання, що чоловіки краще підходять для певних професій чи посад, а жінки повинні піклуватися про дітей та сім'ю, також суттєво впливають на розрив в оплаті праці між чоловіками та жінками та гендерну нерівність в цілому. Ці фактори разом призводять до значної різниці в загальних доходах чоловіків і жінок. Ці стереотипи та ставлення культивувалися в суспільстві протягом багатьох років, і вирішення цієї проблеми та подолання гендерного розриву в оплаті праці потребує колективних зусиль з боку уряду, бізнесу та кожного з нас окремо".
Що робить уряд для подолання гендерного розриву в оплаті праці
15 вересня 2023 року уряд України ухвалив Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року та затвердив операційний план заходів з її реалізації на 2023-2025 роки.
Уряд реалізує програми з надання грантів, спрямовані на підтримку жіночого підприємництва, зокрема для ветеранок, дружин військових та родин загиблих захисників. Також запроваджено ініціативу "Створюй!" для жінок, які керують переробними підприємствами, -- зазначає Юлія Свириденко, перша віцепрем'єрка та міністерка економіки України. -- У рамках програми "Власна справа" переважна більшість переможців -- жінки. Однак, їхній попит на фінансування виявився нижчим порівняно з чоловіками.
Зображення: Олег Переверзев Юлія Свириденко, яка обіймає посаду першої віцепрем'єр-міністерки та міністра економіки України.
Також є програми, які сприяють працевлаштуванню. В першу чергу, це програми із навчання та перенавчання. Це ваучери на освіту, які видає Державна служба зайнятості. Мінекономіки спільно із партнерами навчали жінок ВПО професіям із креативної індустрії, професіям, де нині відчутний гострий брак кадрів, наприклад, на водійок будівельної техніки.
Свириденко підкреслює, що для зменшення гендерного розриву в оплаті праці з 18,6% до 13,6% до 2030 року, відповідно до Національної стратегії, "планується оновлення Трудового кодексу, в тому числі легалізація таких форм зайнятості, як надомна та дистанційна робота. У майбутньому передбачається закріплення в законодавстві принципу рівної оплати праці та розробка чіткої методики для визначення поняття праці рівної цінності. Це, зокрема, сприятиме більш ефективному захисту прав у судовому порядку".
Окрім цього, Міністерство економіки разом з ООН Жінки та за підтримки Офісу першої леді та уряду Швеції ініціює інформаційну кампанію під назвою "Звісно, зможеш!". Основною метою цієї кампанії є зламаті усталені стереотипи, запобігти знеціненню внеску жінок в економічний розвиток та надати дівчатам і жінкам впевненість у своїх силах, — підкреслила перша віцепрем'єрка.
Як видно, на державному рівні існує обмежена кількість інструментів для оперативного вирішення цієї проблеми. Водночас українські жінки активно формують ініціативи, які підтримують їхні економічні права та можливості, а також інші аспекти життя. Нижче наведені деякі з таких ініціатив:
Фото: facebook/Бізнес Мережа Cільських Жінок України
Громадська організація "Бізнес Мережа Сільських Жінок України" активно підтримує жінок, що проживають у сільських місцевостях, сприяючи їхньому економічному та соціальному прогресу. Основні завдання організації включають: підтримку жіночого підприємництва, розвиток бізнесу серед жінок через навчальні програми, менторську допомогу та забезпечення доступу до ресурсів. Також передбачено розширення можливостей для жінок, надання їм знань і навичок, необхідних для успішного ведення бізнесу та кар'єрного зростання. Важливим аспектом є створення мережі підтримки та формування спільноти жінок-підприємців, які можуть ділитися досвідом та допомагати одна одній. Ще однією ключовою метою є адвокація прав жінок, підвищення обізнаності про їхні права та просування їхніх інтересів на різних рівнях суспільства.
WTech – це міжнародна мережа жінок-лідерок у сфері технологій та онлайн-бізнесу. Головна мета цієї спільноти полягає в підтримці жінок у їхньому професійному зростанні, розвитку бізнесу, створенні можливостей для нетворкінгу, менторства та наданні прикладів для наслідування. Під час пандемії Covid-19 WTech активно допомагало своїм учасницям у процесах цифровізації бізнесу, переходу в онлайн-простір та адаптації до нових форматів роботи. На фоні початку війни в Україні, організація зосередила свою діяльність на підтримці жінок з tech-сфери, які залишилися в країні або змушені були виїхати. Мета полягає в тому, щоб допомогти їм адаптуватися до нових умов та розширити свої професійні зв’язки. Сьогодні WTech є найбільшою глобальною спільнотою жінок-лідерок у технологічному бізнесі, яка пропагує цінності людяності, різноманіття та інклюзивності, а також сприяє розширенню можливостей жінок у цій динамічній галузі.
Українська Платформа "Жінки в бізнесі" – це громадська організація, яка з 2019 року об'єднує жінок- підприємниць, лідерок, керівниць та фахівчинь. Вона слугує простором для навчання, обміну досвідом, налагодження контактів та спілкування в жіночому середовищі. Членкині платформи мають можливість брати участь у бізнес-форумах, які збирають понад 150 учасниць за участю провідних спікерів як з України, так і з-за кордону. Крім того, вони можуть долучатися до чотирьох бізнес-турів на рік, проходити тренінги та експертні семінари, що допомагають підготувати компанії до виходу на експорт, а також отримувати доступ до понад 25 навчальних сесій та вебінарів для власниць бізнесу, керівників і їх команд. Також платформа надає цілеспрямовану допомогу від експертів, коли виникає необхідність швидко вирішити конкретні питання з досягненням результату.
Image source: winb.in.ua
Асоціація жінок-юристок України "ЮРФЕМ" -- є одним із перших об'єднань жінок-юристок в Україні та покликана стати майданчиком для обміну досвідом, розвитку та підтримки жінок у юридичній професії. А з початком повномасштабної війни "ЮрФем" стала місцем підтримки для потерпілих від сексуального насильства та всіх видів гендерної дискримінації. Організація сприяє зростанню, видимості, безпеці, впливу юристок у професійному середовищі та суспільно-політичному житті, щоб утвердити рівноправ'я та справедливість.
Зображення: jurfem.com.ua Асоціація жінок-правників України 'ЮрФем'
Ініціатива "Жінки в медіа" об'єднує жінок, які працюють у медійній сфері, для вирішення складних питань на двох фронтах: забезпечення рівності в редакціях (однакові можливості та ставлення, доступ до посад, справедлива оплата праці) і рівності в медійному контенті, акцентуючи увагу на боротьбі зі sexismом. Крім того, ініціатива прагне підтримувати лідерство та надавати необхідні ресурси для захисту прав і можливостей жінок у всіх аспектах життя.
"Жінки в медіа" об'єднує 1500 представниць журналістської професії, включаючи журналісток, редакторок, продюсерок та інших медійниць, з усіх куточків України. Зареєстрована громадська організація "Жінки в медіа" надає фахівцям у цій сфері психологічну, експертну, фінансову та організаційну підтримку. Організація також займається проведенням аналітичних досліджень, ініціює адвокаційні заходи, відзначає внесок журналістів у боротьбу з гендерною нерівністю та організовує навчальні програми.
Зображення: Укрінформ
Громадська організація "Дівчата" спеціалізується на просвітницькій діяльності серед підлітків жіночої статі. Наша місія полягає у тому, щоб надихати дівчат усвідомлено формувати свої життєві стратегії, враховуючи особливості жіночої фізіології та сучасні можливості для професійного розвитку. Ми зосереджуємося на двох ключових напрямках: організації просвітницьких занять у школах, що охоплюють основи жіночої та чоловічої фізіології й гігієни, а також на підтримці дівчат у відновленні впевненості в собі, розвитку кар'єрних амбіцій, навичок та мотивації до заробітку, щоб вони могли стати незалежними та сильними особистостями.
ГО "Жіноча Ліга" активно підтримує українських жінок і дівчат у розкритті їхнього потенціалу та протистоянні гендерній дискримінації в усіх аспектах суспільного життя.
STEM is FEM -- перша STEM-екосистема в Україні, яка обʼєднує організації, людей та ідеї, що взаємодіють для популяризації освіти та карʼєри в галузях науки, технології, інженерії та математики. STEM is FEM -- почесний амбасадор України в сфері науково-освітньої дипломатії МЗС України. STEM-екосистема включає: спільноту STEM is FEM, клуб alumni STEM is FEM, платформу вчителів STEM, спільноту менторів та радників, партнерства з освітніми закладами, бізнесом та державою. Мета STEM-екосистеми -- забезпечити рівний доступ до безперервного навчання та можливостей у STEM, створити більш інклюзивну та різноманітну спільноту, яка здатна вирішувати складні завдання сучасного світу.