Небезпечні законодавчі ініціативи під веселою маскою: Які особливості діяльності нардепа Мазураші в його пʼятирічному терміні на посаді?
Народних депутатів неодноразово піддають критиці за пропуски засідань, брак активності у законодавстві та відчуженість від своїх виборців. Це безумовно заслуговує на осуд. Проте, існує й інша крайність - законодавче "спамерство", коли парламентарі завантажують Верховну Раду великою кількістю безглуздих, непотрібних, а іноді й шкідливих законопроєктів, при цьому залишаючи без уваги актуальні проблеми та не підтримуючи важливі ініціативи.
Георгій Мазурашу може бути переписаний як "Георгій Мазураш".
Цей матеріал про Георгія Мазурашу - колишнього журналіста і спортивного функціонера, співавтора чи не найбільшої кількості "токсичних законопроєктів" цього скликання.
Перерахувати всі ідеї та скандали, пов'язані з Василем Мазурашу, непросто. За пʼять років їх накопичилося чимало. Протягом своєї каденції як депутата від Чернівецької області він став співавтором більш ніж 500 законопроєктів. У 2021 році він займав перше місце у Верховній Раді за цим показником. Проте, незважаючи на велику кількість, якість його пропозицій залишає бажати кращого. Особливо варто звернути увагу на численні спірні проєкти, що стосуються посилення мобілізації, які були представлені нардепом. Варто також зазначити, що один з його синів працює піцейолою в Чернівцях, а інший займається творчою діяльністю в Нідерландах. Звідти Василь Мазурашу висловлює своє невдоволення діями військовослужбовців ТЦК і співчуває тим, хто ухиляється від служби.
До речі, залишається загадкою, звідки у Мазураша-молодшого кошти на життя та створення рок-музики в Нідерландах. У декларації його батька вказано, що син зареєстрований у Чернівцях, проте жодної інформації про фінансування його навчання не знайдено.
Взагалі, декларацію депутата можна назвати взірцевою - ані елітної нерухомості, ані статків. Земля, невелика квартира в Чернівцях, орендований будиночок у Броварах, серед транспорту - скромна Dacia Sandero 2008 року. Нічим дороговартісним депутат похвалитися не може. Звісно, якщо вказана у декларації інформація правдива. Щодо цього можуть виникати сумнів, адже прецеденти вже були - у 2021 році річна фінансова звітність Мазурашу потрапила в поле зору Нацагентства запобігання корупції. До речі, Мазурашу не голосував за законопроєкт про відновлення обов'язкового е-декларування.
Народний депутат колись висловлював ідею дозволити комунальним службам та власникам житла збирати дані про чоловіків віком від 18 до 60 років і передавати їх до ТЦК, а також вручати повістки. Крім того, він пропонував мобілізувати правоохоронців, які мають досвід володіння вогнепальною зброєю. Проте найбільш спірним та цинічним став проєкт, ініційований Мазурашу разом із Мар'яною Безуглою та іншими депутатами, який дозволяв би вбивати солдатів у разі їх самовільного залишення місць дислокації та невиконання наказів командування. Після хвилі критики ініціатива була відкликана. Також Мазурашу пропонував мобілізувати лише "вмотивованих патріотів", тоді як тих, хто не бажає брати участь у війні, залучати до економічної діяльності або ж надавати можливість виїзду за кордон "з умовами гарантованої фінансової підтримки Збройних сил України", йдучи про суми в межах 13-26 тисяч гривень. Ще одна контроверсійна ідея нардепа, яка не знайшла підтримки, полягала в бронюванні від мобілізації волонтерів. На його думку, вони повинні були мати документи, що підтверджують їхню благодійну діяльність за попередній та поточний місяць. Іншими словами, Мазурашу прагнув створити свого роду "Шлях 2.0", що дозволив би будь-кому стати "волонтером" за місяць і вільно виїжджати за кордон.
Законодавчі ініціативи Мазурашу не могли залишитись непоміченими - публікації депутата в соціальних мережах супроводжують сотні гнівних коментарів. Нардепа вони дуже ображають, тож він вирішив... кидати їхніх авторів за грати. Це найскандальніший законопроект депутата, який приніс йому загальнонаціональне "визнання". У складі групи депутатів Мазурашу пропонував доповнити Кримінальний кодекс статтею про покарання громадян, які у соцмережах (під вигаданими іменами) критикують владу, здійснюють "втручання у діяльність фізичних і юридичних осіб", якщо "такі дії вчинені на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, національній, державній, економічній чи інформаційній безпеці України". Карати людей пропонували штрафами, виправними роботами та навіть позбавленням волі. Мазурашу виправдовувався тим, що ініціатива спрямована на боротьбу з ботофермами, але українців таке пояснення не влаштувало. Нардеп знову отримав "на горіхи" і образився ще більше. "Замість огульного хайпу, пов'язаного з моєю цілком нормальною ініціативою, краще поясніть мені: а це нормально, коли обраний народом депутат має читати тонни сміття і ображань про себе в інтернеті?" - скаржився обранець. Серед іншого він пропонував карати за "пропаганду гомосексуалізму та трансгендеризму".
Законотворча діяльність Мазурашу викликає більше занепокоєння, ніж сміх, адже його пропозиції можуть суттєво загрожувати національній безпеці. Наприклад, він подав законопроект №9178, що скасовує обов'язкове обслуговування українською мовою в приватному секторі. Спільно з Максимом Бужанським, який також фігурує у списках зрадників, Мазурашу виступав за законопроект, що ліквідує штрафи за відмову обслуговувати клієнтів українською мовою у сфері послуг. Крім того, він не підтримав ініціативу щодо заборони діяльності московської церкви в Україні. У листопаді 2023 року Мазурашу разом зі своїми соратниками, включаючи Бужанського та Артема Дмитрука, а також близько п'ятдесяти представників "ОПЗЖ", заблокував ухвалення законопроекту про заборону РПЦ і вимагав направити його на експертизу до Венеціанської комісії. Після початку повномасштабної війни Мазурашу навіть заступився за свого колишнього колегу, ліквідованого зрадника Олексія Ковальова, називаючи його державну зраду "складним рішенням" і закликаючи дочекатися судових висновків, а не поспішати з ярликами.
Серед численних законодавчих ініціатив, які, на жаль, навряд чи матимуть успіх, депутат Мазурашу періодично піднімає досить ризиковані тези та робить заяви, що активно використовуються російською пропагандою. Наприклад, він стверджує про нібито спробу мобілізації особи, хворої на шизофренію. У зв’язку з цим виникає питання: чи відповідає така діяльність народного обранця інтересам України та її суспільства, яке обрало його для представлення своїх потреб у Верховній Раді?